Kronik periodontitis hastalarında cerrahi olmayan periodontal tedaviye ilave ERCR:YSGG ile 940NM diyot lazer kombinasyonu uygulamasının olası ek faydalarının değerlendirilmesi
The possible effects of ERCR:YSGGand 940NM diode laser combination application as an adjunct to non-surgical periodontal therapy in chronic periodontitis patients
  1. Tez No: 406621
  2. Yazar: ÇAĞLAR KÖRCÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMİLE ERCİYAS
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Diş hekimliğinde lazer kullanımının uzun yıllara dayanan bir geçmişi olsa da farklı dalga boylarının farklı etkilerini kombine ederek periodontal tedavinin başarısını arttırmak düşüncesi çokça araştırılmamış bir konudur. Bu split-mouth, tek kör klinik çalışmada, kronik periodontitis hastalarında cerrahi olmayan periodontal tedaviye ilave ErCr:YSGG ile 940nm diode lazer kombinasyonu uygulamasının olası ek faydalarının değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Çalışma kapsamına Gaziantep Üniversitesi Diş hekimliği Fakültesi Periodontoloji Anabilim Dalı'na periodontal tedavi isteği ile başvuran, herhangi bir sistemik rahatsızlığı bulunmayan, son 6 ay içerisinde antibiyotik kullanmamış ve periodontal tedavi görmemiş olan kronik periodontitis teşhisi konmuş 22 hasta dahil edildi. Tüm hastalar periodontal tedaviye ek olarak lazer uygulanma süreci ve olası riskleri hakkında bilgilendirildi ve çalışmada kullanılan periodontal tedavi ve lazer uygulama yöntemi hastalara detaylı olarak anlatıldı. Hastalardan ilk seansta klinik ölçümler alındıktan sonra oral hijyen eğitimi verildi. 7. Gündeki randevuda hastanın rastgele belirlenecek olan kadranlarına 940nm Diode lazer 1W continous wave olarak uygulandı. Bu işlemin ardından supragingival diş taşı temizliği uygulandı ve hastaya 7 gün sonraya tekrar randevu verildi. İkinci randevuda daha önceden rastgele belirlenmiş olan kadranlara 1,5 W, CW Diode lazer uygulandıktan sonra konvansiyonel subgingival debridman uygulaması yapıldı ve yine daha önceden belirlenen kadranlara ErCr:YSGG lazer 1,5W 30Hz (H mode) %40 hava ve %60 su ayarlarında uygulandı. Hastaların lazer destekli periodontal tedavilerinin tamamlanmasının ardından 1.ay 3.aylarda klinik parametreler tekrar değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
In spite of the fact that lasers have a history of many years in dentistry, the combining effects of different wavelengths to enhance the success of periodontal treatment have not been studied much. In this split-mouth single blinded clinical trial, it has been aimed to evaluate the potential benefits of combined ErCr:YSGG and 940nm Diode laser in addition to non- surgical periodontal treatment. Systemically healthy 25 patients with chronic periodontitis were included in the study. It was also evaluated that they have not used antibiotics and have not received periodontal treatment for the last 6-month period. All patients have been informed about the possible effects of laser assisted periodontal treatment methods used in this study. After the initial clinical measurements oral hygiene instructions were given to the patient. After one week patients underwent 940 nm diode laser at the settings of 1W, CW to the randomly determined quadrants. After this process supragingival calculus removal was done and patients were recalled after 7 days. In the second appointment 1,5W, CW diode laser was applied to the quadrants randomly determined before. This was followed by conventional subgingival debridement. Finally ErCr:YSGG laser at the settings of 30Hz 1,5W with %40 air and %60 water. After laser assisted periodontal therapy, clinical parameters were evaluated in the first and third month.