Farklı irrigasyon yöntemlerinin kalsiyum hidroksit uzaklaştırma etkinliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of efficacy of different irrigation techniques in the removal of calcium hydroxide
- Tez No: 406622
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAN YILDIRIM
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Araştırmanın amacı; kalsiyum hidroksitin farklı irrigasyon teknikleri ve iki farklı lazer sistemi kullanımıyla (Er:YAG, Er,Cr:YSGG) kök kanalından uzaklaştırılmasının karşılaştırılmasıdır. Kök kanalı döner alet sistemiyle şekillendirme sonrası her kök kanal boyunca uzunlamasına, iki parça olacak şekilde ayrıldı. Parçalardan birine apekse 2-6 mm mesafede kök kanal sistemindeki düzensizlikleri taklit etmek amacıyla, standardize bir oluk açıldı. Her oluk paper pointlerin yardımıyla kalsiyum hidroksit patıyla doldurulduktan sonra, dişler tekrar yapıştırıcı mum ve ortodontik lastiklerle bir araya getirildi ve apikal foramen kapatıldı. Dişler, 1 hafta boyunca 37 ˚C' de ve % 100 nemli ortamda iki seans arasında kanal pansumanı olarak Ca(OH)2 kullanıldığı zamanki klinik durumu temsil etmek için bekletildi. Sırasıyla, 10 ml % 5' lik sodyum hipoklorit ve 10 ml % 17' lik EDTA kullanılarak, şırınga irrigasyonuyla kalsiyum hidroksit uzaklaştırması yapıldı. 4 grup oluşturuldu. 1. Grup, kontrol grubu olarak seçildi. 2. Gruptaki diş kök kanallarının içindeki % 5'lik sodyum hipoklorit, düz bir fiber uçla (Preciso 300/14, Fotona) Er: YAG lazer uygulanarak aktive edildi. 3. Gruptaki dişlerin kök kanallarının içindeki % 5'lik sodyum hipoklorit, RFT2 21mm fiber optik uçla, Er: Cr: YSGG lazer uygulanarak aktive edildi. 4. Gruptaki diş kök kanallarına, sıvı haznesinde % 2.5' luk sodyum hipoklorit olan ultrasonik irrigasyon cihazıyla pasif ultrasonik irrigasyon yapıldı. Daha sonra, tüm dişler final irrigasyonu olarak 10 ml distile suyla irrige edildi. Kök yarıları tekrar ikiye ayrıldı. Stereo mikroskopta x20 büyütmede oluklar incelendi ve skorlandı. Ca(OH)2 artıkları tüm gruplarda gözlemlendi. Sonuçlar, Tukey ve 3 yönlü Anova testleri kullanılarak istatistiksel olarak analiz edildi. Grup 2, 3 ve 4 arasında anlamlı bir fark bulunamadı.
Özet (Çeviri)
The aim of study is to compare the removal of calcium hydroxide by the usage of two different irrigation techniques and two different laser (Er:YAG, Er,Cr:YSGG) systems. After root canal preparation with rotary system, each root was split longitudinally through the canal, forming two halves. A standard groove was cut in one canal wall 2–6 mm from the apex, to simulate the irregularities in root canal system. After each groove was filled with calcium hydroxide paste using paper points, the teeth were reassembled with sticky wax and orthodontic latex elastics and the apical foramen was sealed with wax. The teeth were stored for 1 week at 37 ˚C ve % 100 relative humidity to simulate the clinical situation when Ca(OH)2 is used as an canal dressing between two treatment visits. Ca(OH)2 was removed with syringe irrigation by using 10 ml % 5 NaOCl and 10 ml % 17 EDTA, respectively. 4 groups were created. Group 1 (n= 10) was chosen as control group. In group 2, % 5 NaOCl within the root canals were activated by performing Er: YAG laser with a plain fiber tip (Preciso 300/14, Fotona). In group 3 (n= 10), % 5 NaOCl within the root canals were activated by using Er: Cr: YSGG laser with 21mm fiber optic RFT2 tip. In Group 4 (n= 10), the teeth were ultrasonically irrigated using % 2.5 NaOCl as the irrigant. After that, all teeth were irrigated with 10 ml distilled water as final irrigation. The root halves were separated again. The grooves were examined under the stereo microscope under x20 magnification and scored. The results were statistically analyzed by using 3-way ANOVA and Tukey tests. Ca(OH)2 residues were observed in all groups. No significant difference was found between Group 2, 3 and 4.