Laparotomi sonrası transdermal fentanil ile tramadol ve tenoksikam kombinasyonunun analjezik etkileinin karşılaştırılması
After laparotomy with transdermal fentanyl tramadol and tenoxicam combination comparison analgesic effect
  1. Tez No: 406623
  2. Yazar: ÇİĞDEM KADI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VAHAP SARIÇİÇEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Postoperatif ağrı kontrolünün ciddiyeti günümüzde oldukça iyi bilindiği için birçok ilaç ve yöntem kullanılmaktadır. Ancak her ilaç ve yöntemin etkinliği ve komplikasyonu farklılık gösterdiğinden uygun ilaç kombinasyonu çalışmaları tartışmalı bir şekilde devam etmektedir. Bu çalışmada transdermal fentanil (TDF) yaması uygulaması eşliğinde tramadol ve/veya tenoksikam ilaç kombinasyonunun postoperatif analjezik etkilerini karşılaştırmayı ve postoperatif morfin gereksinimini minimalize edecek protokolu tespit etmeyi amaçladık. Bu prospektif randomize çalışmaya, Gaziantep Üniversitesi yerel etik kurul onayı alındıktan sonra ASA I-II-III, yaşları 18-65 arasında, laparotomi geçirecek olan 80 hasta dahil edildi. Tüm hastalara operasyondan 12 saat önce TDF yaması (50μg/saat) uygulandı ve PACU'da morfin ile hazırlanan HKA takıldı. Hastalar rastgele dört gruba ayrıldı. Postoperatif 1. gruba (n=20) ek analjezi yapılmadı, 2. gruba (n=20) 4x1 iv tramadol 100 mg, 3. gruba (n=20) 1x1 iv tenoksikam 20 mg, 4. gruba (n=20) 4x1 iv tramadol 100 mg ve 1x1 iv tenoksikam 20 mg yapıldı. Hastaların 24 saatlik takiplerinde demografik, hemodinamik verileri, RSS, mobilize VAS, solunum sayıları, saturasyon değerleri ve yan etkileri açısından dört grup arasında da istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu. Hastaların postoperatif dinlenim VAS değerleri 2. ve 4.
Özet (Çeviri)
It is quite well known that several drugs and methods are used for the severity of postoperative pain control. However, efficacy and complications of each drug and the method show differences; appropriate drug combination studies are ongoing in a controversial manner In this study, we aimed to compare the effects of drug treatment for postoperative pain control and to determine the protocol that minimises morfine consumption with transdermal fentanil (TDF) patch application accompanied tramadol and / or the use of tenoxicam. In this prospective randomized study, 80 patients were included after obtaining the approval of the Gaziantep Universitylocal ethics committee, who were ASA I-II-III, aged between 18-65 and underwent laparotomy. In all patients TDF patch (50μg / h) were applied 12 hours before the surgery and in PACU, patient controlled analjesia with morphine was installed. Patients were randomly divided into four groups.Postoperatively in Group 1 (n = 20) there wasn't any additional analgesia administered, in Group 2 (n = 20) 4x1 tramadol 100 mg, in Group 3 (n = 20) 1x1 tenoxicam 20 mg, in Group 4 (n = 20) 4x1 tramadol 100 mg and 1x1 tenoxicam 20 mg were administered.In 24 hours of follow-up demographic, hemodynamic data, RSS, in terms of mobilizing VAS, respiratory rates, values of saturation and side effects did not differ significantly among the four groups. The resting VAS values of the patients in Group 1; 2. and 4.