Parsiyel hepatektomi sonrası taurolidin uygulamasının oksidatif stres faktörleri düzeyi ve karaciğer rejenerasyonuna etkileri
Taurolidin applications effects after partial hepatectomy on oxidative stress factor measures and liver regeneration
- Tez No: 335958
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAYA SARIBEYOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Giriş: Bu çalışmanın amacı % 70 parsiyel hepatektomi uygulanan sıçanlarda taurolidin uygulamasının karaciğer rejenerasyonu ve oksidatif stres faktörleri düzeyi üzerine etkisini göstermektir.Gereç-Yöntem: Çalışmada ağırlıkları ağırlıkları 250 ? 350 gram arasında değişen, standart laboratuar yemi ile beslenen 40 adet Wistar Albino türü erkek sıçan kullanıldı. Her grupta 10'ar sıçan olacak şekilde gruplar oluşturuldu.Grup 1: Sham grubuGrup 2: Taurolidin uygulanacak grupGrup 3: Parsiyel hepatektomi grubuGrup 3: Parsiyel hepatektomi sonrası taurolidin uygulanacak grupTüm deneklere laparotomi yapıldı. İkinci gruba laparotomi sonrası ve dördüncü gruba %70 parsiyel hepatektomi sonrası 100 mg/kg/gün taurolidin uygulaması 7 gün boyunca uygulandı. Üçüncü gruba sadece %70 parsiyel hepatektomi uygulandı. 7. günün sonunda tüm deneklerden eter anestezisi altında intrakardiyak ponksiyon ile kan ve kalan karaciğer rezeke edilerek doku örnekleri alındı. Örneklemenin ardından sıçanlar sakrifiye edildi. Karaciğer rejenerasyonunu değerlendirmek amacıyla çift çekirdekli hepatosit sayımı ile Ki-67 antijen ve monoklonal antikor yanıt düzeyleri ölçüldü. Oksidatif stress faktörü düzeyleri karaciğer dokusunda çalışıldı.Bulgular: Gruplar arasında doku Malondialdehid, Superoksid Dismutaz, Glutatyon değerleri açısından anlamlı bir farklılık (p>0,05) bulunmamaktadır. Taurolidin çift çekirdekli hepatosit sayısını sham operasyonu sonrasında anlamlı olarak düşürmüş (p=0,02), parsiyel hepatektomi sonrası değiştirmemiştir (p=0,055). Parsiyel hepatektomi sonrası taurolidin uygulamasında Ki-67 sonuçları anlamlı olarak (p=0,001) azalmıştır.Sonuç: Taurolidin oksidatif stress faktörü düzeylerine etkili değildir, normal karaciğerde ve rezeksiyon sonrası karaciğerde rejenerasyon kapasitesini azaltmaktadır.
Özet (Çeviri)
Background/Aim: The purpose of this study is to display the effect of Taurolidine application upon the factors grade of hepatic regeneration and oxidative stress for rats applied 70% partial hepatectomy.Material-Method: 40 male Wistar Albino species of rats, between 250 and 350 gram in weight and fed with standard lab feed, were used in this study. There are 4 different groups and 10 rats in each group;Group 1: The group of shamGroup 2: The group of applied taurolidineGroup 3: The group of partial hepatectomyGroup 4: The group of applied taurolidine after partial hepatectomyLaparotomy was applied to all experimental. During 7 days 100 mg/kg/day taurolidine were applied to second group after laparatomy and fourth group after partial hepatectomy. 70% partial hepatectomy was just applied to third group. At the end of the seventh day, texture samples were obtained from all experimental by cutting out of blood and remaining liver with intracardiac ponksion under ether anesthesia. After sapling, the rats were sacrificed. Binucleolar hepatocite and the grade of Ki-67 antigen and monoclonal antikor were measured to evaluate hepatic regeneration. The grades of oxidative stress factor were studied on hepatic texture.Results: There is no difference between groups about Malondialdehide, Superoxide Dismutase and Glutathion grades (p>0,05). After sham operation Taurolidine was decreased binucleolar hepatocite grades (p=0,02) and binucleolar grades wasn?t changed after partial hepatectomy (p=0,055). Taurolidine application was decreased Ki-67 results after partial hepatectomy (p=0,001).Conclusion: Taurolidine hasn?t any effect on oxidative stress factor measures and reduce hepatic regeneration capacity at normal liver and partial hepatectomy.