Yorgunluk (fatique) semptomlu multipl skleroz hastalarında sitokinlerin hipotalomo-pituiter-adrenal aks, kortizol, acth ve diğer melanokortinlerle ilişkisinin değerlendirilmesi
The evaluation of the relationship between cytokines and hypothalamo-pituitary-adrenal axis, cortisol, acth and other melanocortines in multiple sclerosis patients with fatigue symptoms
  1. Tez No: 406632
  2. Yazar: FATMA ZENGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN AKÇALI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Multipl Skleroz (MS), genellikle genç erişkin (20-40) yaş grubunu etkileyen merkezi sinir sisteminin (MSS) beyaz cevherinin ilerleyici kronik inflamatuar demiyelinizan bir hastalığıdır. Yorgunluk, hastaların büyük bir kısmını etkileyen bir belirtidir. MS'teki yorgunluğun nedeni tam olarak bilinmemektedir. Bu çalışmada Fatigue Severity Scale (FSS) ve Neurological Fatigue Index-Multiple Sclerosis (NFI-MS) ölçeklerini kullanarak MS hastalarında yorgunluk durumunu belirlemeyi, FSS ölçeğine göre yorgunluk olan ve yorgunluk olmayan olarak sınıflandırdığımız MS hastalarında serum sitokinlerinin hipotalamo-pituiter-adrenal (HPA) aks, kortizol, ACTH ve diğer melanokortinlerle ilişkisini değerlendirmeyi amaçladık. Çalışmaya Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Bilim Dalı'nda RRMS tanısıyla takip edilen 54 (29 kadın, 25 erkek) relapsing remiting, 26 (13 kadın,13 erkek) sağlıklı kontrol dahil edildi. Hastaların 26'sında yorgunluk semptomu var iken (%48,1), 28'sında yorgunluk tespit edilmedi (%51,9).
Özet (Çeviri)
Multiple Sclerosis (MS), is a chronic inflammatory demyelinating disorder affecting the white matter in the central nervous system (CNS), seen usually among young adults (20-40). Fatigue is an important symptom that affects a wide patient population. The reason for fatigue seen in MS patients is still not well-known. In this stduy, we aim to detect fatigue analysis in MS patients by using the Fatigue Severity Scale (FSS) and the Neurological Fatigue Index-Multiple Sclerosis (NFI-MS) and also to evaluate the relationship between serum cytokines and hypothalamo-pituitary-adrenal axis, cortisol, ACTH and other melanocortines in MS patients where we divided the patients into 2 groups (fatigue or non-fatigue) using FSS scale. 54 (29 women, 25 men) relapsing remiting multiple sclerosis patients diagnosed and followed by department of Neurology at Gaziantep University Faculty of Medicine and 26 (13 women, 13 men) healty people are involved in the study. 26 (48,1%) of the patients had fatigue symtoms and 28 (51,9 %) of Multiple Sclerosis (MS), is a chronic inflammatory demyelinating disorder affecting the white matter in the central nervous system (CNS), seen usually among young adults (20-40). Fatigue is an important symptom that affects a wide patient population. The reason for fatigue seen in MS patients is still not well-known. In this stduy, we aim to detect fatigue analysis in MS patients by using the Fatigue Severity Scale (FSS) and the Neurological Fatigue Index-Multiple Sclerosis (NFI-MS) and also to evaluate the relationship between serum cytokines and hypothalamo-pituitary-adrenal axis, cortisol, ACTH and other melanocortines in MS patients where we divided the patients into 2 groups (fatigue or non-fatigue) using FSS scale. 54 (29 women, 25 men) relapsing remiting multiple sclerosis patients diagnosed and followed by department of Neurology at Gaziantep University Faculty of Medicine and 26 (13 women, 13 men) healty people are involved in the study. 26 (48,1%) of the patients had fatigue symtoms and 28 (51,9 %) of them didn't have any fatigue symptom. The results of the study showed that there is a positive correlation between FSS and NFI-MS summary, NFI-MS 1, NFI-MS2, NFI-MS 3, NFI-MS4 (p value < 0.01 for both groups). There weren't any difference in the IL-1β and TNF-α (proinflammatory cytokines) levels both in the patient and control groups (p=0.09, p=0.70).