Kritik çocuk hastalarda prokalsitonin ve C-reaktif protein'in mortalite riskini belirlemedeki değeri
Values of procalcitonin and C-reactive protein on the mortalitiy risk prediction in critically ill pediatric patients
- Tez No: 406631
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BOŞNAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: ÇYBÜ'ne kabul edilen kritik hasta çocuklarda, 0, 24 ve 48. saatte ölçülen plazma PCT ve CRP düzeylerinin, PIM ve PRISM III skorlarıyla birlikte mortalite riskini belirlemedeki değerini değerlendirmek. Materyal ve Metod: Bu çalışma, Şubat 2014 ve Ekim 2014 tarihleri arasında, tek merkezli olarak, Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği, Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi'nde yatan hastaların kayıtlarının retrospektif olarak incelenmesi ile gerçekleştirildi. Yoğun Bakım Ünitesi'ne kabul sonrası 48 saatten daha uzun süre izlenmiş olan ve çalışma verileri açısından dosya bilgileri tam olan, yaşları 1 ay üstü ve 18 yıl altı olan tüm hastalar çalışmaya alındı. Hastaların genel özellikleri, kabul tanıları, enfeksiyon hastalığı durumları, klinik ve fizik muayene bulguları, plazma PCT, CRP değerleri, laboratuar ve kültür sonuçları, takipleri sonunda taburcu ve ex olma durumları kaydedildi. Kayılardan elde edlen veriler ile PIM II ve PRISM skorları bilgisayar ağ ortamında bilgisayar destekli hesaplayıcılar kullanılarak hesaplandı. Takipler sırasında ex olan ve olmayan hastaların PIM II, PRISM, plazma PCT ve CRP değerleri karşılaştırılarak, plazma PCT ve CRP değerleri ile PIM II ve PRISM skorları arasındaki korelasyonu, plazma PCT ve CRP değerlerinin PIM II ve PRISM skorları üzerine etkileri ve bu etkilerin enfeksiyon hastalığı ve şiddeti ile ilişkisi istatiksel olarak değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya 47 hasta dahil edildi. Bunların %38.3 kız, %61.7'sı erkekti. Hastaların yaş ortalaması 56.13± 61.9 aydı. Hastaların %79'unda takipte oldukları kronik hastalıkları vardı. Takipler sırasında %36.2 hasta ex olurken, %63.8 hasta pediyatri servisine devredildi. Hastaların %59'unda enfeksiyon hastalığı mevcut olup, bu hastaların %50'sinde septik şok mevcuttu. Enfeksiyon hastalığı olanlarda PIM II (p=0.013), PRISM (p=0.020), PCT'nin tüm saat (0-24-48. saat sırası ile p=0.000-0.017-0.008) değerleri yüksek iken CRP'nin kabul değeri yüksek olup takiplerde iki grup arasındaki fark bulunmadı. Enfeksiyon alt gruplarında ise septik şok tablosunda CRP (p=0.002) ve PCT (0.000) değerleri anlamlı derecede yüksekti. CRP'nin ve PCT'nin 0. saat değerleri ile PIM II ( sırası ile p=0.300, p=0.077) arasında korelasyon tespit edilmedi. CRP'nın 24 saat değeri ile PRISM (p=0.77) nonkolere, PCT'nın 24 saat değeri ile PRISM (p=0.023) arsında korelasyon tespit edildi. Bu korelasyonun enfeksiyon hastalıklarından (p=0.357) bağımsız olduğu belirlendi. PIM değerlerini CRP 0. saat (p=0.561) ve PCT 0.saat (p=0.126) yardımıyla tahmin etmek için oluşturulan doğrusal regresyon modelinde istatiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmadı. PRISM değerlerini CRP 24. saat ve PCT 24. saat yardımıyla tahmin etmek için oluşturulan doğrusal regresyon modelinde CRP 24. Saat (p=0.618) istatiksel olarak anlamlı bulunmaz iken PCT 24.saat (p=0.023) ise enfeksiyon hastalıklarından (p=0.216) bağımsız olarak istatiksel olarak anlamlı bulundu. PCT 24. saatte 1 birimlik artış PRISM de 0.386 birimlik değişime neden olduğu belirlendi. PIM II (p:0.001) ve PRISM (p:
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate the value of procalcitonin and CRP levels in mortality rısk prediction and association with PIM, PRISM III in critically ill pediatric patients at Intensive Care Unit. Materials and Methods: In this singel-center study, we collected the datas of pediatric patients in the Pediatric Intensive Care Unit at Gaziantep University, Faculty of Medicine retrospectively. Including criteria consisted of children with 1 month to 18 years of age who has been hospitalized at least 48 hours in Pediatric Intensive Care Unit. Patients demographic features, clinical diagnoses, the presence of infection, physical examination findings, plasma Procalcitonin and C-reactive protein levels, laboratuary results, culture analyses and status (discharge or exitus..etc) were recorded. PIM and PRISM scores from the records of each cases were measured by SPSSwin statistical package version 20. CRP, Procalcitonin levels and PIM, PRISM results from exitus and alive patients compared statically. We identified the correlation between PRISM, PIM scores and CRP, procalcitonin levels; relationship between these results and the presence of infection, severity of disease. Results: Totally 47 pediatric patients ( female n:18; 38,3% of total, male n:29; 61,7% of total) were included in this study. Patients' mean age of 56.13± 61.9 months. We determined chronic diseases in 79% patients. During the follow up, approximately one third of cases died, the rest of them (63,8%) transferred to general pediatric service. There were infectious diseases in 59% of them; however septic shock caused by microorganisms was detected in half of these infected children (50%). PIM (p value: 0.013 ), PRISM (p value: 0.020 ) and levels of PCT in 0th, 24th, 48th hours (p values respectively: 0.000-0.017-0.008) were statistically significiant, higher in infected cases than the uninfected patients and despite of initial CRP level was higher in infected group, ıt was not statistically significant between two groups. In subgroup of infected patients with septic shock had increased CRP (p value: p=0.002 ) and PCT (p value: p=0.000), also these parameters were statistically significiant. According to analyses; there was no correlation between PIM II and initial levels of CRP, PCT (p value respectively: p=0.300, p=0.077). PCT level in 24th hours showed positive correlation, which was independet of infectious diseases, with PRISM (p=0,023). Lineer regression analysis for estimating PRISM score by the help of CRP and PCT 0th hour level indicated statistically non-significant (respectively p value: p=0.561, p=0.126), whereas we showed the correlation between PRISM and PCT level in 24th hours, regardless of infectious diseases. The PIM II and PRISM Scoring System were beneficial prediction methods for mortality (respectively p values: p:0.001, p: