Missed abortus olan gebelerde serum 8-hidroksi-2-deoksiguanozin ve malondialdehit seviyelerinin araştırılması
Assessment of serum 8-hydroxy-2-deoxyguanosine and malondialdehyde levels in pregnant women with missed abortion
  1. Tez No: 406638
  2. Yazar: REYHAN GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METE GÜROL UĞUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Çalışmamızın amacı, missed abortusların etiyopatogenezinde 8-OHdG ve MDA seviyelerini tespit etmek, böylece missed abortusun erken tanısı ve oluşumunda olası rolüne yönelik değerlendirme yapmaktır. Şubat 2014 - Ekim 2014 tarihleri arasında kliniğimize başvuran 35 adet missed abortus tanısı almış hasta (hasta grubu) ve 35 adet herhangi bir şikayeti olmayan 14 hafta altı (ilk trimester) sağlıklı gebe (kontrol grubu) çalışmaya dahil edildi. İki grubun serum 8-OHdG, MDA seviyeleri, baş-popo mesafesi (CRL), gestasyonel kese, fetal kalp atımları, tam kan sayımı parametreleri (hemoglobin, beyaz küre, platelet), açlık kan glukozu, TSH, hCG, progesteron, homosistein seviyeleri değerlendirildi. İstatistiksel değerlendirilmede Mann Whitney-U testi ve Student t testi uygulandı. P değeri 0.05'in altında ise anlamlı olarak kabul edildi. Serum 8-OHdG ve MDA seviyeleri karşılaştırıldığında missed abortus olan grupta 8-OHdG ve MDA seviyeleri istatistiksel olarak anlamlı şekilde yüksek bulundu (p=0,001). Progesteron ve hCG seviyeleri hasta grubunda anlamlı olarak daha düşük saptanmıştır (p= 0,001; 0,001). Açlık kan şekeri seviyelerine bakıldığında anlamlı fark gözlenmiş olup hasta grubunda daha yüksek saptanmıştır (p=0,04). Gruplar arasında beyaz küre, tam kan sayımı, platelet, homosistein değerleri, gebelik haftası ve CRL ölçümlerinde anlamlı farklılık saptanmadı. Hasta grubunda gestasyonel hafta ile MDA değerleri arasında pozitif yönde orta şiddette anlamlı korelasyon saptandı (r=0.443, p=0.008) ve 8-OHdG ile abortus sayısı arasında pozitif yönde zayıf anlamlı korelasyon saptandı (r=0.392, p=0.02). Çalışmamız missed abortus ile 8-OHdG ve MDA arasındaki ilişkiyi araştıran literatürdeki ilk araştırmadır. Missed bortus olgularında 8-OHdG ve MDA seviyelerinin istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde yüksek olduğunu saptadık. Bu sonuçlar 8-OHdG ve MDA'nın missed abortus etiyopatogenezinde rol alabileceğini düşündürtmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Missed Abortus; 8-Hidroksi-2-Deoksiguanozin; Malondialdehit; Gebelik
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to determine 8-OHdG and MDA levels in patients with missed abortion, and to assess their role in early diagnosis and provide any means of prevention. This study includes 35 patients with missed abortion (patient group), and 35 healthy pregnant women with no significant complaint under 14 weeks of gestation (control group). admitted to our clinic between February 2014 - October 2014. Serum 8-OHdG, MDA levels, crown-rump lenght (CRL), gestational sac, fetal heart beats, complete blood count parameters (hemoglobin, white blood cells, platelets), fasting blood glucose, hCG, progesterone and homocysteine levels were evaluated. Mann-Whitney-U test and Student-T test were used for statistical analysis. A p value below 0,05 was accepted as significant. 8-OHdG and MDA levels were significantly higher in the patient group comparted to the control group (p=0,001). The progesterone and hCG levels were significantly lower in the patient group (p=0,001; 0,001). Fasting blood glucose levels were significantly higher in the patient group (p=0,04). There was no significant difference between complete blood count parameters, homocystein levels, gestational age and CRL measures,. In the patient group there was a positive moderate significant correlation between gestational age and MDA levels (r=0,443; p=0,008) and a positive weak significant correlation between 8-OHdG and abortion rate (r=0,392; p=0,020). This is the first study evaluating levels of 8-OHdG and MDA in missed abortion. Significantly higher 8-OHdG and MDA levels in missed abortion cases gives an impression that they could take part in the pathogenesis of missed abortion. KEY WORDS: Missed Abortion; 8-hydroxy-2-deoxyguanosine; Malondialdehyde; Pregnancy.