Tibia cisim kırıklarında kaynama gecikmesi ve kaynamamaya etki eden faktörler
Delayed union and the factors that effect nonuni̇on on tibial shaft fractures
  1. Tez No: 406640
  2. Yazar: FETHİ BİLGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SUBAŞI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada erişkin izole tibia cisim kırığı bulunan ve Haziran 2010 ile Temmuz 2014 tarihleri arasında cerrahi tedavi uygulanan 239 olgu retrospektif olarak değerlendirmeye alındı. Gecikmiş kaynama ve kaynamama gözlenen 101 hasta Grup 1, kaynama gözlenen 138 hasta Grup 2 olarak ayrıldı. Kaynamaya etki eden faktörlerin analiz edilmesi amaçlandı. Hastaların yaş ortalaması 32,7(SD=13,8)'idi. Yoğunluğu 139(%58,2) olguyla 20-39 yaş aralığı oluşturdu. 185(%77,4)'i erkek, 54(%22,6)'ü kadındı. 112(%46,9)'sinde sağ, 127(%53,1)'sinde sol tibia kırığı mevcuttu. Kırıkların 170(%71,1)'i açık, 69(%28,9)'u kapalı idi. Travma etiyolojisinde 159(%66,5) olgu ile trafik kazaları ilk sıradaydı. Kırıkların 65(%27,2)'inde eksternal fiksatör, 138(%57,7)'inde İMN ve 36(%15,1)'sında plak-vida tespit cihazları tercih edildi. Sigara içenlerde (P=0.005), açık kırıklarda (P=0.001), segmenter kırıklarda (P=0.011), AO C2-3 tipi kırıklarda (P=0.001), mevcut fibula kırığı olanlarda (P=0.043), eksternal fiksatörle tedavi edilen (P=0.001) ve postoperatif diastazı (P=0.001) olanlarda gecikmiş kaynama ve kaynamama daha sık gözlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, 239 patients were investigated retrospectively who have isolated tibial fractures, and treated surgically between June-2010 and July 2014. 101 patients who have delayed union or nonunion included Group I. 138 patients who have union included group II. It's aimed to analysis the factors, which are effective about union. Mean age of patients was 32, 7. There was a concentration in Patients between 20 – 39 ages (139 patients). 185 of 239 patients were male (77,4%), and 54 of 239 patients (22,6%) were female. Number of right tibial fractures was 112(46,9%), and number of left tibial fractures was 127(53,1%). 170 of 239 fracture (71,1%) were open fracture, 69 of 239 fracture(28,9) were closed. Traffic accident was the first etiological factor of trauma with number 159 (66,5%). External fixators were used on 65(27,2%) patients, intramedullary nails were used on 138(57,7%) patients, and plates – screws were used on 36 patients (15,1) for fracture fixation. Delayed union and nonunion were found more often in smokers (p=0,005), in segmented fractures (p=0,011), in AO C2-3 classified fractures (p=0.001), in with fibular fracture (p=0,043), in fractures which treated by external fixators (p=0,001), and in patients with diastasis postoperatively.