Ratlarda kronik nonilfenol ve C vitamini uygulamasının gen ekspresyon düzeyine etkisi
The chronic effects of nonylphenol and vitamin C on the level of gene expression
- Tez No: 406642
- Danışmanlar: PROF. CEVDET UĞUZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medikal Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Öncü toksik çevresel kirletici ve endokrin yıkıcı kimyasallardan biri olan alkilfenol etoksilatları (AFE) tüm canlıları tehdit etmektedir. AFE, temizlik ürünleri, boya, ot ve böcek ilaçları gibi maddelerin yapımında kullanılan yüzey aktif bileşenleridir. AFE'nin parçalanma ürünü olan nonilfenol (NF), ev ve endüstriyel ürünlerin formulasyonunda yaygın olarak kullanılan en önemli ara ürünü temsil etmektedir. NF, boyalarda, tekstilde, kişisel bakım ürünlerinde ve plastiklerde bolca bulunmaktadır. Çevrede var olması ve toksik etkiye sahip olması NF'nin önemini artırmaktadır. Bu çalışmada doğada bulunan miktarı göz önüne alınarak, NF'nin etkisi ve kuvvetli antioksidan özellikli ve günlük vücuda alınması gereken C vitamini'nin NF'ye karşı koruyucu etkisinin olup olmadığı gen ekspresyon düzeyinin belirlenmesi ile araştırılmıştır. Gen ekspresyonunda fiziksel değişiklikleri görebilmek için, hedef mRNA'nın göreceli miktarı belirlenmiş ve real-time PCR'dan elde edilen floresan veriler, veri analiz metoduna göre değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Alkylphenol ethoxylates (APEs) which are one of precursor toxic enviromental pollutants and endocrine-disrupting chemicals threaten all living creatures. APEs are surfactants that are used in products such as paint, cleaning products, herbicides and pesticides. Nonylphenol (NF), which is the degradation product of APE stands out as the most important intermediate product that is widely used in formulation of household products and industrial products. Paints, textile products, personal care products and plastics are abundant in NF. Being available in the environment and having a toxic effect increase the importance of NF. In this thesis, it was sought to determine whether environmentally relevant concentration of NP has an effect on the expresson of genes that regulates apoptosis. In order to determine the level of changes in the gene expression, relative quantity of the target mRNA has been determined and fluorescent data coming from real-time PCR have been assessed in line with the data analysis method.