Ratlarda sistemik karnitin uygulamasının deneysel kırık modelinde kırık iyileşmesi üzerine etkisi
Effect of systemic carnitine on fracture healing in an experimental rat model of bone fractures
- Tez No: 406653
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜRDAL NUSRAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç : Ortopedi ve Travmatoloji Kliniklerinin günümüzde uğraştığı başlıca konularından biri kırıklardır. Kırık iyileşmesini olumsuz yönde etkileyen faktörler arasında alkol alımı ve sigara ile sistemik hastalıklar ve çeşitli ilaç kullanımları sayılabilir. Bu çalışmada bir antioksidan olan L-karnitinin kaynama üzerine etkisi sıçan modeli üzerinde araştırılmıştır. Yöntem : 42 adet Spraque-Dawley cinsi erkek sıçan Kontrol ve Deney (L-karnitin) grubu olarak ikiye ayrıldı. Genel anestezi altında tüm sıçanların sol femurlarında kemiğin diafizer bölgesi ortaya konularak çekiç-osteotom yardımıyla açık (cerrahi) model yöntemi ile standart cisim kırıkları oluşturuldu. Kırık sonrası aynı günden başlamak üzere hayvanlar sakrifiye edilene kadar günlük L-karnitin ve izotonik sodyum klorür enjeksiyonları uygulandı. Eşit sayıda sıçan kırık oluşturulmasından 7, 14, ve 21 gün sonra sakrifiye edilerek, kaynama dokusu araştırılmak üzere klinik, radyolojik ve histolojik olarak incelendi. Bulgular : Karnitin kullanımının kırık iyileşmesi üzerine etkilerini tespit etmek üzere düzenlenen bu çalışmada, sonuçlar radyolojik ve histolojik olarak değerlendirilmiştir. Karnitin verilen ve verilmeyen gruplar hem kendi aralarında hem de birbirleri ile karşılaştırılmıştır. Bu çalışmada kontrol ve Karnitin grubunda hafta sürelerinin radyolojik sonuçlarda farklılık oluşturmadığı görülmüştür. Histolojik bulgular incelendiğinde birinci hafta sonuçlarında istatistiksel olarak anlamlı farklar bulunmuştur. Birinci haftada Karnitin grubundaki kaynama miktarı daha fazla bulundu. Sonuç: Kırık iyileşmesinin erken dönemi oldukça önemlidir. Başlangıç fazında (ilk beş gün) inflamatuar hücreler (lökosit, makrofaj ve mast hücreleri) kırık bölgesine ulaşırlar. Litaratürde polimorfonükleer lökositlerin aktivasyonuyla üretilen serbest oksijen radikallerinin yara iyileşmesi ve granulasyon dokusunu bozdukları bildirilmiştir. Erken dönem sonuçlarıyla bu bilgiler uyumludur. Klinik olarak kırık hastalarında erken dönemde Karnitin kullanımı kırık iyileşmesinin erken döneminde kırık iyileşmesine faydalı olabilir.
Özet (Çeviri)
Purpose: Fractures are among the most common modern day practices of the Orthopedics and Traumatology. Alcohol, smoking, systemic diseases and various drug use can be considered to have negative effects on fracture healing. An antioxidant L-carnitine's effects on the fracture healing is studied in an experimental rat model in this research. Methods: 42 male Spraque-Dawley rats were divided into two groups as the Control and the Resarch (L-carnitine) group. Left femoral standard body fractures were generated using open surgical method via hammer-osteotome. The diaphysis of the bones were exhibited in this method. Daily doses of L-carnitine and %0,9 NaCl solutions were injected starting the day of surgery until sacrification. Equal number of rats from each group were sacrified in 7th, 14th and 21st postoperative days in order to assess the state of the fracture healing process clinically, radiologically and histologically. Findings: The results of this research which studies the effects of L-carnitine on the process of fracture healing were assessed radiologically and histologically. L-Carnitine and control groups were compared within and between the groups. There were no radiological differences between two groups in terms of time periods. However histological results have shown that fracture healing in L-carnitine group was better which was statistically significant. Results: Ther early period in fracture healing is very important. In the first phase of healing (the first five days) inflammatory cells (leukocyes, macrophages and mast cells) reach the fracture site. It has been suggested that free oxygen radicals which were produced by activated polymorph-nuclear leukocytes tend to compromise the wound healing and the granulation tissue. Our early term results are also suggestive of this theory. Clinical uses of L-carnitine on patients who suffer from bone fractures may improve the fracture healing process.