Sezaryen operasyonlarında uygulanan anestezi tekniğinin değerlendirilmesi: Mesai içi ve dışı saatlerin karşılaştırılması
The assessment of anesthesia techniques of cesarean section patients: Comparison of day and night shift periods
  1. Tez No: 406680
  2. Yazar: ÖZLEM ÖZKUMİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Sezaryen; fetüs, plasenta ve zarlarının batın ve uterustan yapılan insizyonlardan doğurtulmasıdır. Çalışmamızda Ocak 2012 – Aralık 2013 tarihleri arasında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde mesai saatleri içinde ve dışında alınan sezaryen olgularında sezaryen endikasyonlarını, uygulanan anestezi tekniğini ve teknik seçimini etkileyen faktörleri belirlemeyi amaçladık. Etik kurul onayı sonrası sezaryen olan 1025 olgunun ve doğan bebeklerinin demografik verileri, sistemik hastalıkları, sezaryen endikasyonları, anestezi tekniği retrospektif olarak kaydedildi. Mesai içi/dışı saatler tanımlanarak olgular gruplandırıldı. Olguların %51.3'ünün mesai içinde, %48.7'sinin mesai dışında alındığı çalışmamızda genel anestezi %76.4, spinal anestezi %14.4, kombine spinal epidural (KSE) anestezi %6.2, epidural anestezi %3 oranlarında uygulanmıştı. Spinal ve genel anestezi uygulanma oranı mesai içinde ve dışında eşitken, KSE anestezi uygulanma oranının mesai içinde daha fazla olduğu saptandı (p=0,003). Rejyonal anestezilerin %91.3'ü başarılı %8.7'si başarısızdı. Başarısız rejyonal anestezi oranı her iki grupta da benzerdi.
Özet (Çeviri)
Cesarean section is defined as delivering of the fetus, placenta and its layers through incisions to the abdomen and uterus. In our study at Uludağ University Medical Faculty Hospital between the periods of 2012 January and 2013 December, we aimed to evaluate cesarean indications, anesthesia techniques used for the cesarean sections and the factors affecting the technical choice during day and night shift periods. After approval of the local ethics committee, demographical data of 1025 cesarean section patients and neonates, medical histories, cesarean indications, anesthesia technique were retrospectively recorded. Day and night shifts were determined and patients were divided into two groups accordingly. Fifty-one percent of patients were operated on during day shifts, while 49% of patients were operated on during night shifts. General anesthesia was administered to %76.4, spinal anesthesia was administered to 14.4%, combined spinal epidural (CSE) anesthesia was administered to 6.2% and epidural anesthesia was administered to 3% of the patients. Spinal and general anesthesia were used equally in day and night shits whereas CSE anesthesia rate was higher during day shifts (p=0.003). In 91.3% of patients who were administered regional anesthesia the procedures were successful, whereas in 8.7%, they were not. Failed regional anesthesia rate was similar in both groups.