Geriatrik bireylerde polifarmasi ve kardiyak risk faktörlerinin denge, düşme ve fonksiyonel bağımsızlığa etkisinin incelenmesi.
Investigation of the effects of polypharmacy and cardiac risk factors on balance, fall and functional independence in geriatric individuals.
  1. Tez No: 732399
  2. Yazar: NURETTİN KIZILKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA SAKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Geriatrik rehabilitasyonda hastaların fonksiyonelliği, denge ve düşme problemleri çok önemlidir. Diğer taraftan geriatrik bireylerde kardiyak risk artmış, polifarmasi ise çok yaygındır. Literatürde bu ikisini inceleyen limitli sayıda çalışma vardır. Bu nedenle çalışmamızda geriatrik bireylerde polifarmasinin ve kardiyak risk faktörlerinin denge, düşme ve fonksiyonel bağımsızlıkla ilişkisinin incelenmesini amaçladık. 65 yaş ve üzeri 64 gönüllü çalışmaya alındı. Çalışmaya bağımsız yürüyebilen ve sözel iletişim kurabilen katılımcılar dahil edildi. Katılımcıların demografik bilgilerinin ve kardiyak risk faktörlerinin sorgulandığı 'Hasta Değerlendirme Formu' kaydedildi. Kognitif durum değerlendirmesi için Mini Mental Durum Skalası (MMDS), yaşlı bireylerin fiziksel aktivite düzeyinin değerlendirilmesi için Yaşlılar için Fiziksel Aktivite Ölçeği (PASE), günlük yaşam aktivitelerinin bağımsızlığını değerlendirmek için (FBÖ), yaşlı bireylerde dengenin değerlendirilmesi için Berg Denge Ölçeği (BDÖ), düşme riskinin değerlendirilmesi için Tinetti Denge ve Yürüme Testi (TDYT) kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS paket programından yararlanıldı.
Özet (Çeviri)
Functionality, balance and fall problems of patients are very important in geriatric rehabilitation. On the other hand, in geriatric individuals, cardiac risk is increased and polypharmacy is very common. There are a limited number of studies in the literature examining these two. Therefore, in our study, we aimed to examine the relationship between polypharmacy and cardiac risk factors with balance, falls and functional independence in geriatric individuals. 64 volunteers aged 65 and over were included in the study. Participants who can walk independently and communicate verbally were included in the study. The“Patient Evaluation Form”in which demographic information and cardiac risk factors of the participants were questioned was recorded. Mini Mental Status Scale (MMDS) for cognitive status assessment, Physical Activity Scale for the Elderly (PASE) to evaluate the physical activity level of elderly individuals, Berg Balance Scale (BDI) to evaluate the independence of daily living activities (FIM), Tinetti Balance and Gait Test (TST) was used to evaluate the risk of falling. SPSS package program was used to evaluate the data.