İzmir merkezindeki aile sağlığı merkezlerinde çalışan aile hekimlerinin birinci basamakta gebe takibi hakkındaki bilgi düzeyinin belirlenmesi
Determining knowledge of family physicians, working at the family medicine centers at the center of the İzmir, about following-up pregnant women in primary care
  1. Tez No: 406728
  2. Yazar: ZEYNEP AY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN CAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Dünyada her gün 800 kadın gebelik veya doğuma bağlı komplikasyonlar nedeniyle kaybedilmektedir ve bu ölümlerin hemen hemen hepsi önlenebilir ölümlerdir. Tüm kadınların gebelikleri boyunca yeterli doğum öncesi bakım (DÖB) alması sağlanarak anne ve bebek ölümleri azaltılabilir. Çalışmamızda İzmir merkezindeki Aile Sağlığı Merkezleri'nde çalışmakta olan aile hekimlerinin gebe takibi konusundaki bilgi düzeyinin değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve yöntem: Çalışmaya Ağustos-Kasım 2014 tarihleri arasında İzmir il merkezinde aile hekimi olarak görev yapmakta olan hekimler dahil edildi. Araştırmacılar tarafından ilgili literatür esas alınarak hazırlanan sorulardan oluşturulan veri toplama formu yüz yüze görüşme yöntemi ile katılımcılara uygulandı. Tanımlayıcı analizlerde yüzde (sayı), ortalama±standart sapma (minimum – maksimum değer) ve ortanca; gruplar arası karşılaştırmalarda ki-kare testi ve Mann Whitney-U testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Background and aim About 800 women die from pregnancy or childbirth-related complications around the world every day. Almost all of these deaths could have been prevented by providing skilled care to pregnant women during pregnancy. In our study, we aimed to determine family physicians' knowledge of essentials of prenatal care, practicing at Family Medicine Centers in İzmir. Material and method Our research included FPs who practice in İzmir between August-November 2104. Information obtained via questionnaire prepared by researchers based on current guidelines. Descriptive statistics are given as mean±standart deviation and percentage. Student t-tests, Mann Whitney-U tests and Chi-square tests were used to compare groups. P value