Kanser hastalarında anksiyete ve depresyon belirtilerinin değerlendirilmesi
Assessment of symptoms of anxi̇ety and depressi̇on i̇n cancer pati̇ents
- Tez No: 406729
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN CAN, DOÇ. DR. YÜKSEL KÜÇÜKZEYBEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Kanser tüm dünyada ve ülkemizde görülen en önemli sağlık sorunlarından birisidir. Kanserli hastada tanı konulma anından başlayarak tedavi aşamalarının tümünde ve sonrasında çok değişik duygusal ve davranışsal tepkiler ortaya çıkmaktadır. Kanser hastalarının yaklaşık yarısında psikiyatrik bozukluklar bildirilmiştir, en sık görülen psikiyatrik bozukluk depresyondur. Bu araştırmanın amacı; kanser hastalarında, anksiyete ve depresyon belirtilerinin saptanması ve bu belirtilerle ilişkili olabilecek etmenlerin belirlenmesidir. Kesitsel olarak yapılan bu çalışmaya Araştırmaya İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde, 15 Aralık 2013 - 15 Mayıs 2014 tarihleri arasında, Kanser Hastalarında Palyatif ve Destek Bakım Servisinde yatarak tedavi görmekte olup çalışmaya katılmayı kabul eden hastalardan oluşturuldu. Katılmayı kabul eden 105 hasta dahil edildi (n=105). Araştırmada ilgili literatür bilgileri doğrultusunda araştırmacılar tarafından hazırlanan 16 soruluk“Hastayı Tanıtıcı Bilgi Formu”ve 14 soruluk“HAD Ölçeği (Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği)”kullanılmıştır. Her iki bilgi formu içinde uzman görüşü alınmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler bilgisayar ortamında SPSS IBM Statistics Version 22 paket programı kullanılarak analiz edilmiş ve tanımlayıcı istatikler (sayı, yüzde, ortalama, standart sapma) kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The cancer is one of the most important health problems seen all over the world and in our country. Very different emotional and behavioral reactions arise in cancer patient, starting from the moment of diagnosis and in all stages of treatment and after it. About half of all cancer patients have been reported for psychiatric disorders, depression is the most common seen psychiatric disorder. The purpose of this study is to detect the symptoms of anxiety and depression in cancer patients and to determine the factors that can be associated with those symptoms. In this study conducted as a sectional, the sample set of survey was made up of the in-patients who received treatment in Palliative and Supportive Care Services of Izmir Katip Çelebi University Atatürk Training and Research Hospital on December 15, 2013 - May 15, 2014 and agreed to participate in the study. 105 patients who agreed to participate in were included (n = 105). In this research,16 questions prepared by the researchers in accordance with the relevant literature“Patient Introductory Information Form”and 14 questions“HAD Scale (Hospital Anxiety and Depression Scale)”were used. Experts' opinions were taken for both forms. The data obtained from the research was analyzed by using software package program-IBM SPSS Statistics Version 22 in computer environment and was evaluated by using the descriptive statistics (number, percentage, mean, standard deviation).