Primer sjögren sendromu olan hastalarda arteriyel sertlik ve kardiyak fonksiyonların değerlendirilmesi
  1. Tez No: 406760
  2. Yazar: JALE ZEYNEP YILDIZ GÖNENÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER KIRIMLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Romatoloji, Cardiology, Rheumatology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Giriş ve Amaç: Primer Sjögren sendromu(PSS) ekzokrin bezlerin lenfosittik infiltrasyonu ile seyreden kronik otoimmun bir hastalıktır. Farklı kalp tutulumları nadir durumlarda PSS de görülebilir. Bununla beraber bu hastalarda subklinik kardiyak ve vasküler tutulum düşünülenden daha sık olabilir. PSS hastalarının sıklıkla kardiyak tutulumu perikardiyal efüzyon, pulmoner arter basıncında(PAB) artma ve diyasyolik disfonksiyon şeklindedir. Bu çalışmadaki amacımız PSS hastaları ve kontrol grubu arasında arteriyel sertlik ve kardiyak fonksiyonlar açısından farklılık olup olmadığını saptamaktır. Çalışma Planı: Çalışmamıza 1 Haziran 2013-1 Haziran 2014 tarihleri arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Romatoloji polikliniğine başvuran daha önceden PSS tanısı almış 45 hasta dahil edildi. Benzer demografik özelliklerde 45 sağlıklı gönüllü kontrol grubuna dahil edildi. Her hastadan kolestrol düzeyleri, eritrosit sedimentasyon hızı(ESH) ve C-reaktif protein(CRP) düzeyi için kan örnekleri alındı. Kardiyak fonksiyonlar özellikle sol ventrikül diyastolik fonksiyonları ile sağ ventrikül diyastolik fonksiyonları ekokardiyografi aracılığıyla değerlendirildi. Arteriyel sertlik paramtreleri: augmentasyon indeksi(Aİ), nabız dalga hızı(NDH), santral kan basıncı(CKP), augmentasyon basıncı(AP) Sphygmocor® aplanasyon tonometresi aracılığıyla ölçüldü. Bulgular: PSS li hastaların yaş ortalaması 51(15) ve ortalama hastalık yılı süresi 8.1(minumum:1, maximum:25)yıl idi. PSS li grupta sadece 1 erkek hasta vardı, diğer tüm hastalar kadındı(44). Yaş, cinsiyet, sistolik kan basıncı, diyastolik kan basıncı, kalp hızı ve sigara kullanımı açısından PSS ve kontrol grubu arasında herhangi bir farklılık yoktu. Yapılan analiz sonucunda PSS li grupta NDH, Aİ ve AP kontrol grubuna göre anlamlı olarak yüksek saptandı(p0.05).PSS li grupta 4 hastada, kontrol grubunda 1 hastada hafif perikardiyal efüzyon izlendi.
Özet (Çeviri)
Introduction and aim: Primary Sjogren's syndrome(PSS) is an autoimmune disease characterized by chronic lymphocytic infiltration of the exocrine glands. Distinct heart disease is rare condition in PSS. Nonetheless subclinical cardiac and vascular involvement may be more common in these patient. Frequently cardiac findings of PSS are pericardial effusion, left ventricular diastolic dysfunction and pulmonary hypertension are seen in patients. İn this study our aim is determine if there is any difference in aortic stiffness(AS) and cardiac function between patients diagnosed as PSS and healthy control groups. Methods: 45 patients were included to our study who admitted Dokuz Eylül University Rheumatology department and previously diagnosed PSS between 1 June 2013 and 1 June 2014. 45 healthy volunteers with similar demographic characteristics enrolled as the control group. Blood samples were taken from each patient to asses blood cholesterol levels and ESR and CRP. Cardiac functional parameters were evaluated by echocardiography with special focus on left ventricular diastolic functions and right ventricular functional parameters. AS was evaluated by Sphygmocor® applanation tonometry; augmentation index(AI), pulse wave velocity(PVW), central blood pressure(CBP), augmentation pressure(AP) were recorded in each patient. Results: Patient with PSS had a mean age of 51(±10.5) and mean disease duration of 8.1 years(min:1 year, max:25 year). There was only one male patient among thıs group, all other patients were female(44). There was no statistically significant difference between PSS and control groups in respect of age, sex, systolic blood pressure, diastolic blood pressure, heart rate, smoking ratio.