Deneysel lipopolisakkarit ile indüklenmiş akut akciğer hasarı tedavisinde thymoquinone'un yeri
Thymoquinone in the treatment of lipopolysaccharide- induced acute lung İNJURY
  1. Tez No: 406771
  2. Yazar: MUSTAFA ÇOLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHRİYE OYA İTİL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Amaç: ALI/ARDS yoğun bakım ünitelerinde karşılaşılan önemli bir klinik problemdir. Tedavi yöntemlerinin çoğu halen destekleyicidir. Thymoquinone nigella yağından elde edilen anti-inflamatuar, spazmolitik, bronkodilatör ve antibakteriyel etkileri olan biyoaktif bir bileşendir. Çalışmamızda, BALB/C türü farelerde lipopolisakkarit ile indüklemek koşuluyla ARDS modeli oluşturduk ve bu modelde thymoquinone' un tedavi etkinliğini araştırdık. Materyal ve Metod: 28 adet BALB/C türü erkek fare randomize olarak seçildi ve 4 gruba ayrıldı (n=7, her bir grup için). Kontrol grubu; Thymoquinone grubu (3 mg/kg); Lipopolisakkarit grubu(5 mg/kg); Thymoquinone+Lipopolisakkarit grubu. Thymoquinone intraperitonel yol ile, intratrakeal olarak lipopolisakkarit uygulamasından 1 saat önce uygulandı. Lipopolisakkarit uygulamasında 6 saat sonra fareler sakrifiye edildi ve akciğerleri histopatolojik inceleme için çıkarıldı. Sonuçlar: Akciğer doku kesitleri histopatolojik olarak incelendiğinde, thymoquinone ile tedavi edilen grupta nötrofil göçü, intraalveoler hemoraji ve alveoler yıkımın azaldığı gözlendi. Tartışma: Bu çalışma, thymoquinone' un lipopolisakkarit ile indüklenmiş akut akciğer hasarına karşı koruyucu etkiye sahip olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: ALI/ARDS is an important clinical problem which is encountered mostly in intensive care units. Most of the treatment is still supportive. Thymoquinone is a bioactive compotent derived from nigella oil which has anti-inflammatory, spasmolytic, bronchodilator and antibacterial effects. On this study, we created a model of ARDS inducing with lipopolysaccaride on BALB/C mice and also we researched the treatment efficacy of thymoquinone on this model. Material and Method: Twenty-eight male BALB/C mice were randomly chosen and divided into four groups (n=7, each). Control group; Thymoquinone group (3 mg/kg); lipopolysaccaride group (5mg/kg); Thymoquinone+Lipopolysaccarite group. Thymoquinone was performed by intraperitoneal way 1 hour before intra-tracheal lipopolysaccarite implementation. With lipopolysaccarite implementation, mice were sacrificed 6 hours later and their lungs were removed out for histopathological examination. Results: When lung tissue sections were histopathologically examined, in the group which was treated with thymoquinone a decrease was detected in neutrophil infiltration, intraalveolar hemorrhage and alveolar damage. Discussion: This study indicates that thymoquinone may have protective effect against acute lung injury which was induced with lipopolysaccarite.