LPS ile indüklenmiş koryoamniyonit modelinde plasental doku ve fetal beyin hasarına karşı salubrinal'in etkisi
Effect of salubrinal against placental tissue and fetal brain injury in LPS-induced chorioamnionitis model
  1. Tez No: 686619
  2. Yazar: PELİN İÇTEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL AŞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Korioamniyonit (KRY), membran rüptürü, erken doğum, uzun süreli doğum, tütün kullanımı ve bakteriyel veya viral enfeksiyon kökenli olup; hem maternal hem de neonatal sekeller için risk oluşturan bir tablodur. Çalışmamızın amacı, Lipopolisakkarit (LPS) ile oluşturulan KRY modelinde plasental doku ve fetal beyinde meydana gelen hasara karşı endoplazmik retikulum (ER) stres inhibitörü olan Salubrinal (SLB)' in etkisinin araştırılmasıdır. Çalışmamızda 17. gestasyonel günündeki 24 adet Wistar Albino cinsi sıçan kontrol, LPS (1 mg/kg intraperitonel (i.p.)), LPS+SLB ( 1 mg/kg LPS i.p. ve 1 mg/kg SLB i.p. ) ve SLB ( 1 mg /kg i.p. ) olmak üzere 4 gruba ayrıldı. Deneysel histeretomi işleminden sonra plasenta ve fetal beyin dokuları histopatolojik analizler için formaldehit solüsyonu içerisine alındı. Elde edilen bulgulara göre; LPS grubu plasenta dokularında bazal zonda yaygın konjesyon, labirent zonda trofoblastik hücrelerde dejenerasyon ve hem bazal hem de labirent zonda inflamatuvar hücre infiltrasyonları gözlenirken SLB tedavisi ile bu dokularda normale yakın bir görünüm izlendi. Sadece SLB uygulanan grupta da herhangi bir patoloji saptanmadı. LPS grubu fetal beyin dokularında ise ventriküler ve ara zonlarda ödem ve konjesyon saptanırken SLB tedavisi ile bu bulgularda belirgin gerileme gözlendi. Sonuç olarak; ER stresi, KRY'ye bağlı plasental doku ve fetal beyin hasarında rol oynayan mekanizmalardan birisidir ve SLB tedavisi bu hasarın önlenmesinde faydalı olabilir.
Özet (Çeviri)
Chorioamnionitis (CRY), with membrane rupture, preterm labor, prolonged labor, smoking and bacterial or viral infection origin; is a condition that presents a risk for both maternal and neonatal sequelae. The aim of our study was to investigate the effect of Salubrinal (SLB), an endoplasmic reticulum (ER) stress inhibitor, against damage to placental tissue and fetal brain in the Lipopolysaccharide (LPS) induced CRY model. In this study, 24 Wistar Albino rats on the 17th gestational day; divided into 4 groups as; control, LPS (1 mg / kg intraperitoneal (ip)), LPS + SLB (1 mg / kg LPS ip and 1 mg / kg SLB ip) and SLB (1 mg / kg). ip). After experimental hysterectomy, placenta and fetal brain tissues were taken into formaldehyde solution for histopathological analysis. According to the findings obtained; widespread congestion in the basal zone, degeneration of trophoblastic cells in the labyrinth zone and inflammatory cell infiltrations in both basal and labyrinth zones were observed in the placental tissues of the LPS group. No pathology was detected in only the SLB group. While edema and congestion were detected in the ventricular and intermediate zones in the fetal brain tissues of the LPS group, a significant improvement was observed in these findings with SLB treatment. As a result; ER stress is one of the mechanisms that plays a role in placental tissue and fetal brain damage due to CRY, and SLB therapy might prevents this damage.