Maresin-2 ve doku rejenerasyonunda maresin konjugatları-3 (MCTR3)'ün lipopolisakkarit ile indüklenen sepsis modelinde böbrek hasarının önlenmesindeki rolü
The role of maresin-2 and maresin conjugate in tissue regeneration-3 (MCTR3) in preventing kidney injury in a lipopolysaccharide-induced sepsis model
- Tez No: 693001
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÖZKAN ALATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Başlık: Maresin 2 ve Doku Rejenerasyonunda Maresin Konjugatları 3 (MCTR3)'ün Lipopolisakkarit ile indüklenmiş Sepsis modelinde Böbrek Hasarının önlenmesindeki rolü. Amaç: Oksidatif stres ve inflamasyonun böbrek hasarının ilerlemesine katkıda bulunduğu bilinmektedir. Son yıllarda, maresinlerin oksidatif stres ve inflamasyon süreçleri üzerindeki önemli rolleri vurgulanmaktadır. Ancak literatürde maresin 2 ve MCTR3'ün LPS ile indüklenen akut böbrek hasarı (AKI)'nda etkinliğine ilişkin herhangi bir veri bulunmamaktadır. Bu çalışmada, maresin 2 ve MCTR3'ün deneysel AKI sıçan modelinde potansiyel terapötik etkilerinin biyokimyasal, moleküler ve histolojik analizler kullanılarak araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmada 48 adet Sprague Dawley erkek sıçan Kontrol (Sham), LPS, Maresin 2, MCTR3, Maresin 2 + MCTR3 ve İndometazin grubu olmak üzere altı gruba ayrıldı. Kontrol grubu haricinde tüm gruplara 1 mg/kg LPS intraperitoneal olarak uygulanarak model oluşturuldu. LPS ile eş zamanlı olarak Maresin 2, MCTR3 ve İndometazin enjeksiyonları yapıldı; 24 saat sonra kan ve doku örnekleri alındı. Serum BUN ve kreatinin düzeylerinin yanı sıra böbrek dokusunda TNF-α, IL-6, IL-10, MDA, GSH, CD36, iNOS düzeyleri ve katalaz aktivitesi ölçüldü. Bulgular: Biyokimyasal ve histolojik bulgular LPS grubunda böbrek dokusunda hasar oluştuğunu gösterdi. Maresin 2 ve MCTR3 tedavilerinin doku hasarını önlemede ve inflamasyonun modülasyonunda etkili olabileceği tespit edildi. Sonuçlar: Sonuçlar Maresin 2 ve MCTR3'ün, LPS'nin neden olduğu inflamasyonun şiddetini azalttığını ve doku iyileşmesini desteklediğini göstermektedir. Bununla birlikte, Maresin 2 ve MCTR3'ün kombine kullanımının daha etkili olduğu görülmüştür. Literatürde maresin molekülleri ile ilgili sınırlı sayıda çalışma olduğundan, terapötik potansiyellerini keşfetmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Title: The role of Maresin 2 and Maresin Conjugates in Tissue Regeneration 3 (MCTR3) in the prevention of Kidney Injury in a Lipopolysaccharide-induced Sepsis model. Objective: Oxidative stress and inflammation are known to contribute to the progression of kidney damage. In recent years, the important roles of maresins on oxidative stress and inflammation processes have been emphasized. However, there is no data in the literature regarding the efficacy of Maresin 2 and MCTR3 in LPS-induced acute kidney injury (AKI). In this study, it was aimed to investigate the potential therapeutic effects of maresin 2 and MCTR3 in an experimental AKI rat model using biochemical, molecular and histological analyzes. Method: In the study, 48 Sprague Dawley male rats were divided into six groups as Control (Sham), LPS, Maresin 2, MCTR3, Maresin 2 + MCTR3 and Indomethacin groups. A model was created by administering 1 mg/kg LPS intraperitoneally to all groups except the control group. Injections of Maresin 2, MCTR3, and Indomethacin were administered concurrently with LPS; After 24 hours, blood and tissue samples were taken. In addition to serum BUN and creatinine levels, TNF-α, IL-6, IL-10, MDA, GSH, CD36, iNOS levels and catalase activity were measured in kidney tissue. Results: Biochemical and histological findings showed that kidney tissue was damaged in the LPS group. It was determined that Maresin 2 and MCTR3 treatments could be effective in preventing tissue damage and modulation of inflammation. Conclusion: The results show that Maresin 2 and MCTR3 reduce the severity of LPS-induced inflammation and promote tissue healing. However, the combined use of Maresin 2 and MCTR3 was found to be more effective. Since there are limited studies on maresin molecules in the literature, more research is needed to explore their therapeutic potential.