Manyetik rezonans görüntüleme yöntemi kullanılarak spinal perinöral kist insidansının araştırılması
Investigation the incidence of spinal perineural cysts using magnetic resonance imaging
  1. Tez No: 406804
  2. Yazar: AYŞE DUHAN TAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Giriş: Tarlov kistleri olarak da bilinen perinöral kistler, sinire bası yaparak nadiren semptom verirler. Genellikle insidental olarak saptanır ve çoğunlukla sakral bölgede bulunurlar. Ülkemizde perinöral kist insidansını gösterir çalışmalar oldukça az sayıda olup yayınların büyük bir kısmı vaka çalışmaları şeklindedir. Bu amaçla çalışmamızda spinal perinöral kist (Tarlov) insidansının araştırılması amaçlandı. Materyal ve metot: Bu çalışma 2010-2014 yılları arasında hastanemize başvuran ve herhangi bir nedenden dolayı servikal, torakal, lumbal ve sakral MRG çektiren hastaların MRG raporları ve hasta dosyaları incelenerek gerçekleştirildi. Çalışma sonuçlarına göre; perinöral kistin servikal, torakal, lumbal ve sakral görülme insidansları ve hangi yaş grubunda, cinsiyette ve lateralizasyonda daha sık görüldüğü belirtildi. Bulgular: Toplamda 11781 hastada 188 (1,5 %) tane perinöral kist olduğu saptandı. Kistlerin görülme sıklığı sırasıyla sakralde 7%, torakalde 5,3%, servikalde 0,6% ve lumbalde 0,2% olarak bulundu. Kistler en fazla S2 ve T1 spinal sinir köklerinde bulunmaktaydı. Perinöral kist büyüklüğü tüm hastalar için ortalama 10,25 mm büyüklüğündeyken, erkek hastalarda 9.80 mm ve kadın hastalarda 10.43 mm büyüklüğündeydi. Ortalama kist büyüklüğü en yüksek (12.14 mm) sakral sinirlerde ve en düşük (6.31 mm) servikal sinirlerde saptandı. Sonuç: Çalışmamızda bulgularımız literatürle genel olarak uyumlu idi. Elde ettiğimiz bulgular Tarlov kistlerinin lokalizasyonu ve sıklığının daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunabilir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Perineural cyst, also known as Tarlov cyst, rarely gives symptoms by pressuring on the nerve. They are generally determined incidentally, and usually found in the sacral section. The studies showing perineural cyst incidents in our country are few and most of them are case reports. The objective of this study is to investigation of the spinal perineural cyst incident in Turkish population. Material and Method: This study has been carried out by examining the magnetic resonance imaging (MRG) reports of the 11781 patient that had a cervical, thoracic, lomber, and sacral MRG. Results: There are 188 (1.5%) perineural cysts have been observed in 11781 patients in total. The prevalence of the cyst has been respectively 7% in sacral, 5.3% in thoracic, 0.6% in cervical and 0.2% in lomber. The cyst has been observed more in S2 and T1 spinal nerve roots. While the size of perineural cyst was 10.25 mm average for all patients, it was 9.80 mm in male patients and 10.43 mm in female patients. Average size of cyst was the highest in sacral nerve (12.14 mm) and was lowest in cervical nerve (6.31 mm). Conclusion: The findings in our study were consistent with the literature in general. The findings may contribute to better understanding of the location and frequency of Tarlov cysts.