Deneysel olarak oluşturulan yara modelinde akupunktur'un yara iyileşmesi üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of acupuncture on wound healing in experimentally induced wound model
- Tez No: 406805
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEN ÖZYURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada, sekonder açık yara oluşturulmuş sıçanlarda, akupunkturun yara iyileşmesindeki akut (8 gün) ve kronik dönem (25 gün) etkileri incelenmiştir. Yara modeli 4 grupta (akut dönem kontrol grubu, akut dönem akupunktur grubu, geç dönem kontrol grubu ve geç dönem akupunktur grubu ) 22 sıçanın sırt kısımlarında 10mm çapında punch biopsi ile oluşturulmuştur. Akut dönem akupunktur grubunda yara zemini ve çevresindeki inflamatuar infiltrasyonu daha az ve anjiyogenez artmıştı. Akut dönem kontrol grubunda ise inflamatuar infiltrasyonu artmış ve yara bölgesine daha yoğun polimorf nüveli lökosit göçü görüldü. Kronik dönem kontrol grubu hayvanlarının dermisinde kollajen liflerinin daha yoğun ve fibroblast hücrelerinin daha fazla sayıda olduğu, kollajen liflerin epidermis'e paralel olarak uzandığı ve tabakalanma oluşturdukları gözlendi. Kronik dönem akupunktur grubunda kollajen liflerinin ağsı görünümde ve organize oldukları görülmüştür. Kontrol grubu dermis tabakasındaki total kollajen yoğunluğunun anlamlı bir şekilde artmış olduğu görülürken akupunktur grubundaki hayvanlarda azalmış kollajen seviyesi olduğu belirlendi (p=0,003). Akupunktur gurubundaki hayvanlarda MMP-2 immünoreaktivitesinin H-skorlaması anlamlı düzeyde azalmış olduğu görüldü (p=0.02). Kontrol grubundaki hayvanlarda dermiste tip 1 kollajen immünoreaktivitesinin anlamlı bir şekilde artmış olduğu görülmesine rağmen akupunktur grubundaki hayvanlarda orta düzeyde bir boyanma izlendi (p=0,008). 25.
Özet (Çeviri)
In this study, seconder open wound was created in rats, the effects of acupuncture in acute (8 days) and chronic stage (25 days) were investigated. Wound model in four groups (the acute period control group, the acute period acupuncture group, the chronic period acupuncture group and the chronic period control group), a total of 22 rats in the dorsal parts of secondary wound model was created with biopsy punch of 10mm diamater. In the acute stage of acupuncture group, the wound floor and the surrounding was observed less inflammatory infiltration and increased angiogenesis. In the control group was observed increased inflammatory infiltration and more intense PNL migration in wounds area. In the dermis of chronic period control group animals , more dense the collagen fibers and a great number of fibroblast cells, collagen fibers showing parallel extension to the epidermis and creating stratification was observed. In the chronic period acupuncture group, collagen fibers retiform view and organized are seen. While total collagen density in the dermis of the control group was observed significantly increased , animals of the acupuncture group was determined decreased collagen level (p=0,003). Animals of the acupuncture group were seen significantly decreased in MMP-2 immunoreactivity of the H-scores (p=0.02). Eventhough animals of the control group were observed significantly increased the immune reactivity of type 1 collagen in the dermis, animals of the acupuncture group were revealed modarately staining (p=0,008).