Kronik hastalığı olan ve olmayan gebelerde algılanan stres ve etkileyen faktörler
Perceived stress and affecting factors in pregnant women with and without chronic disease
  1. Tez No: 666632
  2. Yazar: RABİA ÖZER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞENAY TOPUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Çalışma kronik hastalığı olan ve olmayan gebelerin algıladıkları stres ve stresi etkileyen faktörlerin belirlenmesi amacıyla kesitsel ve tanımlayıcı nitelikte yapılmıştır. 10/03/2020-10/09/2020 tarihleri arasında Bingöl ilinde bulunan bir devlet hastanesinin Kadın Hastalıkları Klinikleri ve Polikliniklerine başvuran 18 yaş üstü, iletişim problemi olmayan, çalışmaya katılmayı gönüllü olarak kabul eden 300 gebe kadın ile yürütülmüştür. Veriler, Kişisel Veri Toplama Formu, Gebelik Stresi Değerlendirme Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzde,minimum, maksimum ve ölçek puan ortalamaları kullanılmıştır. Verilerin normal dağılıma uygunluğunu belirlemek için çarpıklık ve basıklık katsayıları incelenmiştir. Normal dağılıma sahip verilerde iki bağımsız değişkenin ölçüm değerleriyle karşılaştırılmasında“Independent Sample-t”test, üç veya daha fazla bağımsız grubun ölçüm değerleriyle karşılaştırılmasında“ANOVA”test istatistikleri kullanılmıştır. İstatiksel analizde önemlilik düzeyi p˂0,05 olarak kabul edilmiştir. Ölçeğin iç tutarlılığının hesaplanmasında ise güvenirlik testi (Cronbach Alfa) kullanılmıştır. Ölçek ve alt boyutları arasındaki ilişkiyi belirlemek için pearson korelasyon analizi uygulanmıştır. Çalışmaya kronik hastalığı olan 76 gebe ve kronik hastalığı olmayan 224 gebe katılmıştır. Gebelerin %58,5'inin 30 yaş ve altı olduğu, yaş ortalamasının 29,29±5,65 olduğu tespit edilmiştir. Gebelerin GSDÖ-36'dan aldığı puan ortalaması 108,00±27,43, kronik hastalığı olan gebe kadınların GSDÖ-36'dan aldıkları puan ortalaması 72,00±15,12, kronik hastalığı olmayan gebe kadınların GSDÖ-36'dan aldıkları puan ortalması102,00± 18,10 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted in a descriptive way to determine the stress perceived by pregnant women with chronic diseases and the factors affecting them. The study was conducted with 300 pregnant women over the age of 18 who admitted to the Gynecology Clinics and Polyclinics of a state hospital in Bingöl between 10/03/2020 and 10/09/2020, who without communication problems, and voluntarily accepted to participated. Data were collected by using Personal Data Collection Form, Pregnancy Stress Rating Scale. Number, percentage,minimum, maximum and scale score averages were used to evaluate the data. The skewness and kurtosis coefficients were examined to determine the normal distribution of the data.“Independent Sample-t”test was used to compare the measurement values of two independent variables in normally distributed data, and“ANOVA”test statistics were used to compare with the measurement values of three or more independent groups. In the statistical analysis, the level of significance was accepted as p˂0.05. The reliability test (Cronbach's Alpha) was used to calculate the internal consistency of the scale. Pearson correlation analysis was applied to determine the relationship between the scale and its sub-dimensions. In the study participated 76 pregnant women with chronic diseases and 224 pregnant women without chronic diseases. It was found that 58.5% of the pregnant women were under the age of 30 and the average age was 29.29 ± 5.65.