Gebelerdeki prenatal distres düzeyinin belirlenmesi
Assessment of prenatal distress in pregnant women
  1. Tez No: 289000
  2. Yazar: FATMA ALTINÇELEP
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMİHA AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Gebelik, kadın hayatında önemli biyolojik ve psikososyal değişimlerin yaşandığı, kaygı ve stres oluşturabilecek birçok etkenle karşılaşma riskinin yüksek olduğu bir dönemdir. Bu çalışma, gebelik döneminde kadınların yaşadıkları distres düzeyinin değerlendirilmesinde kullanılmak üzere ?Revised Version of Prenatal Distress Questionnaire? isimli ölçeğin Türkçe versiyonun geçerlik ve güvenirliğini sınamak, gebe kadınlarda prenatal distres düzeyini ve etkileyen faktörleri belirlemek ve distres düzeylerinin kontrol altına alınmasına ilişkin önerilerde bulunmak amacıyla metodolojik ve tanımlayıcı nitelikte planlanmış bir araştırmadır. Bu çalışma bir özel hastanede 522 gebe üzerinde gerçekleştirildi. Araştırmada veri toplama araçları olarak Gebe Tanım Formu ve Prenatal Distres Ölçeği (PDÖ) (Revize Versiyon) [Revised Version of Prenatal Distress Questionnaire (NUPDQ) (17 Item Version)] kullanıldı. Kurum ve ölçek kullanım izinleri alındı. Ölçeğin test-tekrar test (N=312) katsayıları (r) 0,36 ile 0,80 arasında (p=0,001), Cronbach alfa iç tutarlılık katsayısı 0,87 olarak saptandı. Prenatal Distres Ölçeği Türk gebelerde prenatal distres düzeyinin değerlendirilmesinde kullanılmak üzere kolay uygulanabilir, anlaşılır, geçerli ve güvenilir bir araç olduğu belirlendi. Prenatal Distres Ölçeği toplam puan ortalama değeri 9,88±4,79 (dağılım: 0-24)'dur.
Özet (Çeviri)
Pregnancy is a period in a woman?s life in which important biological and psychological changes occur, with a high risk of many factors to cause worry and stress. It is a methodological and descriptive study and it aims to test the validity and reliability of the Turkish version of ?Revised Version of Prenatal Distress Questionnaire? to be able to use the scale for the assessment of distress level of Turkish women during their pregnancies, to determine the prenatal distress level of pregnant women, and to make suggestions regarding the management of distress levels. The study was conducted on 522 pregnant women at one private hospital. Pregnancy Description Form and ?Revised Version of Prenatal Distress Questionnaire [(NUPDQ)-17 Item Version]? were used in the research for data collection. Permissions from the institutions were obtained, as well as the permissions to use the scale. Following the language adaptation and validation review of the scale, test-retest was performed on 312 pregnant women. Test-retest (N=312) reliability coefficients of the Turkish version of Revised Prenatal Distress Questionnaire (NUPDQ) (17 Item Version) were between (r) 0.36 and 0.80 (p=.001), and Cronbach alpha reliability coefficient was 0.87. Turkish version of the Prenatal Distress Questionnaire is an easily-applicable, easy-to-understand, valid and reliable tool for the assessment of prenatal distress level in Turkish pregnant women. Mean score of the Turkish version of Revised Prenatal Distress Questionnaire was 9.88±4.79 (range: 0-24). Prenatal distress level in pregnant women was higher in those who are in their second trimester, reported having worries about giving birth, had a problem history during childbearing in their previous cases and those who had health problems during their present pregnancy.