Kalp yetersizliği gelişen ventriküler septal defektli hastaların beyin kan akımlarının transkraniyal doppler ultrason yöntemi ile değerlendirilmesi ve serum NT-proBNP düzeyi ile ilişkisi evaluating cerebral blood flow of progressed heart failure patients with ventricular septal defect BY transcranial doppler and determining relation with NT-proBNP
- Tez No: 406816
 - Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEN UÇAR
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
 - Yıl: 2015
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 115
Özet
Ventriküler septal defekt (VSD)'de kalp yetersizliği (KY) oluştuğunda kompanzatuvar mekanizmalar devreye girerek, beyin ve kalp gibi vital organların perfüzyonunu sürdürmeye çalışırlar. Bu çalışmada, KY oluşan ve oluşmayan VSD'li hastalarda transkraniyal Doppler (TKD) ultrasonografi (USG) yöntemi ile defektin ve KY'nin beyin kan akımına (BKA) olan etkisi, yetersizlik tedavisinin BKA üzerine etkisi, serum NT-proBNP düzeyi ile olan ilişkisi araştırıldı. Çalışmaya yaşları 0-36 ay arasında (3,8 ± 0,7), 13 KY olan, 27 KY olmayan VSD'li olgu ve kontrol grubuna 25 sağlıklı çocuk alındı. Olguların ekokardiyografi (EKO) ile sol ventrikül sistolik fonksiyonları; TKD USG yapılarak BKA hızları ölçüldü. Serum NT-proBNP düzeyi çalışıldı. KY olan olguların, antikonjestif tedavi başlandıktan bir ay sonra ölçümleri tekrarlandı. KY olan VSD'li grubun BKA hızı kontrol grubundan düşük olmasına rağmen, çalışma ve kontrol gruplarının BKA hızlarında istatistiksel olarak farklılık saptanmadı (p>0,05). Ancak tedavi ile sağ ve sol maksimum BKA hızlarında anlamlı derecede artış saptandı (sırasıyla p:0,004; p:0,004). NT-proBNP düzeyi ile sağ ve sol maksimum BKA hızları arasında negatif korelasyon saptandı (sırasıyla r:-0,39; p:0,013 ve r:-0,32; p:0,043). Ayrıca defekt çapı/vücut yüzey alanı oranı ve pulmoner kan akımı/sistemik kan akımı (Qp/Qs) oranı ile bazı BKA hızı parametreleri arasında negatif korelasyon saptandı. Sonuç olarak; BKA hızları çalışma grupları arasında istatistiksel olarak farklılık göstermese de, BKA hızının tedavi ile artması ve defekt çapı, Qp/Qs oranı ve NT-proBNP düzeyi ile negatif korelasyon göstermesi, VSD ve KY'nin oluşturduğu hemodinamik durumun, beyin kan akımı üzerine etkisi olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Heart Failure (HF) is responsible for clinic of Ventriculer Septal Defect (VSD). When HF occur compensator mechanism try to maintain perfusion of brain and heart which are vital organs. In this study, effects of defect and HF on cerebral blood flow (CBF), treatment of heart failure and CBF relation and association between NT-proBNP on child patients with VSD who have progressed HF and non-HF by transcranial doopler. In this study, 13 child with HF and 27 child have no HF with VSD aged 0-36 months (3,8 ± 0,7) were included. Control group were consist of 25 healthy children for study. For all cases, left ventricule sistolic function was assessed by ecocardiography (ECO) and cerebral blood flow was measured by TCD ultrasound. Also, NT-proBNP level was studied. All measurements of cases with HF were determined after one month later anticongestive treatment. Although no difference was found between the patient and control groups for CBF (p>0,05), right and left maximum CBF were significantly increased with treatment (p:0,004; p:0,004 respectively). NT- proBNP level was found negative correlated with right and left maximum CBF (r:-0,39; p:0,013 ve r:-0,32; p:0,043 respectively). In addition, negative correlation was found between defect diameter /body surface area, pulmonar blood flow/sistemic blood flow (Qp/Qs) and some CBF parameters. As a result, although no difference was found between study groups for CBF, increasing CBF with treatment and defect diameter were found negative correlated with Qp/Qs and NT-proBNP level, so VSD and hemodynamic status related with heart failure have effects on CBF.