Annelerde ve miadında doğan yenidoğan bebeklerin kordon kanında B12 vitamin düzeyinin araştırılması
Vitamin B12 levels in term pregnant mothers and their newborn infants' cordon blood
  1. Tez No: 406831
  2. Yazar: BİLGE TÜTÜNCÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN UZUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Vitamin B12 eksikliği dünyada önemli ancak hak ettiği kadar değer görmeyen bir konudur. B12 vitamini büyüme ve gelişmede önemli olduğu kadar sağlıklı hayatın sürdürülebilmesi açısından da önem arz etmektedir. Yenidoğan dönemi de dahil olmak üzere vitamin B12 eksikliğinin her dönemde görülebilir. Yenidoğan dönemindeki eksiklikte en önemli etyolojik neden annede görülen vitamin B12 eksikliği olduğundan annelerde ve yenidoğan bebeklerde vitamin B12 düzeyine bakarak insidansını ve etyolojide yer alabilecek problemleri inceledik. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Kadın Doğum ve Hastalıkları servisinde Haziran-Kasım 2014 tarihleri arasında doğan 37-42 gestasyon haftasına sahip, herhangi bir sağlık problemi olmayan bebekler ve anneleri prospektif olarak incelendi. Bebeklerin vitamin B12 seviyesi ile annelerin vitamin B12 seviyesi, annelerin yaşı, mesleği, proton pompa inhibitörü veya H2 reseptör blokeri kullanımı, gastrointestinal cerrahi, malabsorbsiyon ya da parazitoz öyküsü yanında sosyoekonomik ve eğitim düzeyleri, beslenme alışkanlıkları sorgulandı. Bulgular: Toplam 100 annenin ve 100 bebeğin serum vitamin B12 düzeyi incelendi. Bebeklerde vitamin B12 düzeyi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INVESTIGATION OF SERUM VITAMIN B12 LEVELS IN TERM NEWBORNS AND THEIR MOTHERS Objective: Vitamin B12 is an important issue which is not value as it's deserved. Vitamin B12 is necesarry for growth and development as well as the maintenance of a healthy life. Vitamin B12 deficieny can be seen in children and adults of life including neonatal period. Underlying etiological cause of neonatal vitamin B12 deficiency is mostly due to maternal vitamin B12 deficiency. We examinated etiological problem and incidence by investigating vitamin B12 levels of newborn and mothers. Methods: In this prospective study we examined newborn and maternal serum vitamin B12 levels without any health problems who were born in between June- November 2014 at clinics of Obstetrics and Gynecology Düzce Univercity Research Hospital with 37-42 gestational weeks newborns and their mothers were questionated about neonatal and maternal vitamin B12 levels, mothers age and jobs, medical history of taking proton pump inhibitors and H2 receptor inhibitors, gastrointestinal surgery, parasitosis, malabsorption, socioeconomic and educational levels, eating habits. Results: Serum vitamin B12 levels were examinated in 100 babies and 100 mothers. İnfants who had vitamin B12 levels