Umblikal kord klempleme mesafesinin yenidoğanın göbek mikrobiyal kolonizasyonu ve düşme süresi üzerine etkisi: Randomize kontrollü deneysel çalışma
Influence of umbilical cord clamping distance on newborn microbial colonization and fall time of the newborn: A randomized controlled experimental study
  1. Tez No: 625054
  2. Yazar: DENİZ BATMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDEN ÇOBAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmanın amacı, umblikal kord klempleme mesafesinin, yenidoğanın göbek mikrobiyal kolonizasyonu ve kord düşme süresine etkisini incelemektir. Araştırma, randomize kontrollü deneysel olarak Haziran 2018 ve Mart 2019 tarihleri arasında Kahramanmaraş Necip Fazıl Şehir Hastanesi Kadın Doğum ve Çocuk Ek Binası'nda yürütülmüştür. Araştırmaya güç analiziyle hesaplanan ve basit randomizasyonla belirlenen toplam 99 yenidoğan üç gruba ayrılarak alınmıştır. Umblikal kordun abdominal duvardan klemplenme mesafesine göre gruplar; müdahale I grubu: 2 cm uzaklıkta, müdahale II grubu: 3 cm uzaklıkta klemplenmiş ve kontrol grubu: müdahale edilmeyip batın-klemp arası mesafe ölçülmüştür. Verilerin toplanmasında anket formu kullanılmış ve postpartum yedinci günde göbek kordonu mikrobiyal kolonizasyon için sürüntü örneği alınmış ve 20. günde annelerle telefonla görüşülerek izlem tamamlanmıştır. Verilerin analizi tanımlayıcı istatistikler, Shapiro-Wilk, One-way ANOVA, Pearson Ki-kare, Fisher Exact ve post-hoc Tukey HSD testi ile yapılmıştır. Tüm yenidoğanların göbek kordonlarının düşme süresinin 3-19 gün aralığında olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of umbilical cord clamping distance on umbilical microbial colonization and cord fall time of the newborn. The study was conducted between June 2018 and March 2019 at Kahramanmaraş Necip Fazıl Şehir Hospital Gynecology and Child Supplementary Building. A total of 99 newborns calculated by power analysis and determined by simple randomization were distributed to three groups. Groups according to the clamping distance of the umbilical cord from the abdominal wall; intervention I group: 2 cm distance, intervention II group: 3 cm distance clamped and control group: the intervention was measured between the abdomen-clamp. A questionnaire was used to collect the data and a swab sample was taken for microbial colonization of the umbilical cord on the postpartum seventh day and the mothers were followed up by telephone on the 20th day. Descriptive statistics, Shapiro-Wilk, One-way ANOVA, Pearson Chi-square, Fisher Exact and ve post-hoc Tukey HSD test were used to analyze the data. It was determined that the umbilical cord fall time of all newborns was between 3-19 days.