Farklı spor dallarındaki sporcu, seyirci ve yöneticilerin küresel vatandaşlık ve saldırganlık ilişkisi (Adana – Mersin ili örneği)
The relationship between global citizenship and agression of sports managers, athletes and audiences in different sports branches (examples of the city Adana and Mersin)
  1. Tez No: 406894
  2. Yazar: SULTAN YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYDİ KARAKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu çalışmanın amacı farklı spor dallarındaki sporcu, seyirci ve yöneticilerin küresel vatandaşlık ve saldırganlık düzeyleri arasında ilişki olup olmadığının araştırılmasıdır. Araştırmanın evrenini, Adana ve Mersin illerinde bulunan sporcular, seyirciler ve yöneticiler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise evrenden tesadüfi olarak seçilen, 18 yaş ve üzeri 200 profesyonel sporcu, 514 seyirci ve 71 yönetici olmak üzere toplam 785 katılımcıdan oluşmaktadır. Bu araştırmada, veri toplama aracı olarak Morais ve Ogden (2011) tarafından geliştirilen, İbrahim Fevzi Şahin ve Fatih Çermik tarafından Türkçeye uyarlanan“Küresel Vatandaşlık Ölçeği”, ile İpek İlter (Kiper) tarafından geliştirilen“Saldırganlık Envanteri”(Kiper 1984) kullanıldı. Ayrıca, katılımcıların demografik özelliklerini tespit etmek için araştırmacı tarafından geliştirilen kişisel bilgi formu kullanıldı. Araştırma problemlerine cevap bulmak için deneklere uygulanan anketler bilgisayar ortamına SPSS 15,0 ile girildi. Araştırma sonucunda; sporcuların küresel vatandaşlıkları ile cinsiyet, yaş ve spor yapma sürelerinde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık görülmemektedir (p>0.05). Ancak, öğrenim durumlarında küresel vatandaşlık ölçeğinin, küresel yetkinlik alt boyutunda, aylık gelirin ise küresel sosyal sorumluluk alt boyutunda anlamlı fark olduğu tespit edildi (p0.05).
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate whether there is a relationship between agression levels and global citizenships of athletes, audiences and managers from different sports branches. The population of the investigation consist of athletes, managers and audiences living in Adana and Mersin providences. The samples of investigation consist of 785 subject which are 71 manager, 514 audience and 200 professional athletes above 18 age who were selected randomly. Global citizenship scale'' which was developed by Morais and Ogden (2011) and adapted to Turkish by İbrahim Fevzi Şahin with Fatih Çermik, and ''Agression Inventory'' developed by İpek İlter (Kiper, 1984) were used as data collection tool. In addition, in order to determine demographic characteristics of participants; an individual information form were used which was developed by the researcher. The questionnaires that were applied to participants in order to find answers to research problems, were entered to computer environment by using SPSS 15,0. Following the research, there was no statistically significant difference between the global citizenship and exercise duration, age and gender of athletes (p>0.05). However, global citizenship scale;it was determined that in global competence sub-dimension, and monthly income and social responsibility sub-dimension are significantly different (p0.05).