Farklı spor dallarındaki sporcularda anaerobik performansın laboratuvar ve saha testleriyle incelenmesi
Investigation of Anaerobic Performance by laboratory and field tests in athletes of different sports
  1. Tez No: 520558
  2. Yazar: BERKAY LÖKLÜOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPAY GÜVENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı; farklı spor dallarındaki sporcu çocuk ve gençlerde anaerobik performansın laboratuvar ve saha testleriyle incelenmesidir. Yöntem: Araştırmaya 10-16 yaş arası farklı branşlarda düzenli olarak antrenman yapan ve minimum antrenman yaşı bir yıl olan 104 gönüllü sporcu katılmıştır. Gönüllülerin boy uzunlukları, vücut ağırlıkları, vücut yağ yüzdesi ve yağsız vücut kütlesi belirlenmiştir. Anaerobik performans değerlerini belirlemek amacıyla WAnT kefeli bisiklet ergometresi (Monark-Crescent AB, Varberg, Sweden) ile, RAST ve pediatrik RAST ise fotosel düzeneği (Newtest 2000) ile yapılmıştır. Her bir test için zirve güç, ortalama güç, minimum güç ve yorgunluk indeksi değerleri belirlenmiştir. Verilerin analizi SPSS paket programıyla yapılmıştır. Bulgular: Araştırmaya katılan katılımcıların WAnT, RAST ve PRAST 'dan elde edilen mutlak ve relatif güç değerleri, yorgunluk indeksi ve toplam egzersiz süresi değerleri anlamlı ölçüde farklıdır (p < 0.01).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the anaerobic performance in athlete children and adolescents in different sports with laboratory and field tests. Method: One-hundred four athletes between the ages of 10 and 16, minimum age of training of one year in different sports voluntarily participated in the study. Length, body weight, body fat percentage and lean body mass of volunteers were measured. To determine anaerobic performance, WAnT using Monark cycle ergometer (Monark-Crescent AB, Sweden), RAST and pediatric RAST using photocell advice (Newtest 2000) were performed. Peak power, mean power, minimum power and fatigue index values were determined for each test. SPSS package program was used to analyze data. Results: Absolute and relative power outputs, fatigue index and total exercise time values of WAnT, RAST and PRAST were different significantly (p < 0.01).