AQUA-lenfatik terapinin alt ekstremite lenfödem üzerine etkisi: randomize kontrollü çalışma
Effects of AQUA-lymphathic therapy on lower extremity lymphedema: Randomised controlled study
- Tez No: 406898
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDEM KARADİBAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Amaç: Aqua-lenfatik terapinin (ALT) alt ekstremite lenfödeminde koruyucu fazdaki etkinliğini araştırmaktır. Yöntem: Çalışmaya, daha önce kompleks dekonjestif fizyoterapi tedavi fazını bitirmiş unilateral alt ekstremite lenfödem hastaları alındı ve çalışma 30'u deney, 27'si kontrol grubu olmak üzere, toplam 57 hasta ile tamamlandı. Hastaların tüm değerlendirmeleri kör araştırmacı tarafından yapıldı. Ekstremite hacminin değerlendirilmesinde çevre ve volumetrik ölçüm, eklem hareket açıklığının değerlendirmesinde gonyometre kullanıldı. Fonksiyonel kapasite değerlendirmesinde 6dk yürüme testi uygulandı. Yaşam kalitesi Short Form-36 (SF-36) anketi ile, sosyal kaygıları Sosyal Görünüş Kaygı Ölçeği ile, gelecek kaygıları Beck Umutsuzluk Ölçeği ile değerlendirildi. Hastalar her seansta 5-8 kişi olacak şekilde haftada 2 gün, 6 hafta tedaviye alındı. ALT grubu'nda su içi self lenfatik drenaj, su içi özelleştirilmiş egzersizler fizyoterapist eşliğinde yaptırıldı. Kontrol grubuna bu yaklaşımlar fizyoterapist eşliğinde karada uygulandı. Tüm hastalara tedavi öncesi self-drenaj, egzersiz, cilt bakımı ve günlük yaşam aktivitelerini içeren bir saatlik eğitim verildi. Bulgular: ALT grubunun 24'ü (%80) kadın, 6'sı (%20) erkektir. Hastaların yaş ortalamaları 44.50 ± 13.69 yıl, Vücut Kütle İndeksi (VKİ) ortalaması ise 29.43 ± 7.90 kg/m2' dir. Kontrol grubunun ise 23'ü (%85,2) kadın, 4'ü (%14.8) erkektir. Hastaların yaş ortalaması 47.66 ± 16.82 yıl, VKİ ortalaması ise 29.43 ± 8.07 kg/m2' dir.
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of this study is to investigate the effects of Aqua-Lympathic Therapy (ALT) on unilateral lower extremity lymphedema in the maintanence phase. METHODS: Design of the study was single-blind randomized clinical trial. The study was completed with 30 ALT and 27 control group, a total of 57 patients. All assessments of the patients were performed by a blinded investigator. Foot volume was assessed with a water displacement device, limb volume with circumference measurements and active joint motion with goniometer, functional capacity with 6 minute walk test, quality of life with Short Form-36, social appearance with Social Appearance Anxiety Scale and hopeless with Beck Hopeless Scale. ALT and control group joined two group sessions of in a week for 6 weeks in addition to the self-management therapy directed by a physiotherapist. RESULTS: There were 24 (80%) female and 6 (20%) male patients in the ALT group. The mean age of ALT patients was 44.50 ± 13.69 years and mean Body Mass Index was 29.43 ± 7,90 kg/m2. There were 23 (85.2%) female and 4 (14.8%) male in the ALT group. The mean age of control patients was 47.66 ± 16.82 years and Body Mass Index was 29.43 ± 8.07 kg/m2. After the treatment, both groups measurements of edema, functional levels, quality of life, social and future concerns improved significantly but this improvement was higher in the ALT group (p< 0.05, p ≤ 0.001). CONCLUSION: ALT was found to be a safe effective method for unilateral lower extremity lymphedema patients during maintenance phase of Complex Decongestive Physiotherapy.