Orak hücre anemili hastaların eritrosit membranlarında lipid peroksidasyon hasarı ve allopurinolün koruyucu etkisinin incelenmesi
- Tez No: 40690
- Danışmanlar: DR. FUAT BİNGÖL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
39 ÖZET Serbest radikallerin orak hücreli anemi eritrositlerinin patogenezinde rol oynadığı ve eritrosit membranındaki lipid peroksidasyonun Vitamin C ve Vitamin E gibi antioksidanlar ile azaltıl abildiği görüşünden hareketle hem ksantin oksidaz enziminin inhibitörü olarak ve hem de direkt antioksidan etkisi olan allopurinolün orak hücreli anemide lipid peroksidasyonun azaltılması konusundaki rolü incelendi. Bu amaçla seçilen iki gurup orak hücre anemili hastadan birinci gurubun eritrositleri direkt olarak, diğer gurubun eritrositleri ise allopurinol ile inkübe edilerek ghostları ayrıldı. Kontrol gurubu olarak hiçbir anemik bulgusu olmayan kişiler seçildi ve eritrosit ghostları ayrıldı. Her üç gurup eritrosit ghostlarında da lipid peroksit(Malondialdehit:MDA) tayini yapıldı. Orak hücre eritrosit ghostlarının lipid peroksit değerleri kontrol gurubuna göre yüksek bulundu (p0.05). Allopurinolün bu inhibitor etkisinin mekanizmasının açıklanabilmesi ve bu bulgunun klinikte kullanılabilmesi için daha detaylı araştırmalar gerektiği kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
40 SUMMARY It has previously been shown that free radicals play an important role in the pathogenesis of the erythrocytes of sickle cell anemia. The resultant lipid peroxidation could partially be inhibited by scavengers like Vitamin E and Vitamin C. This study is performed with another free radical scavenger, allopurinol, the effect of which is either due to its inhibition of xanthine oxidase or by its own oxidative /reductive property. Two groups of sickle cell anemia patiens were selected, one incubated with allopurinol. Erythrocyte ghosts of the healthy control group and the two sickle eel! anemia groups were obtained and analysed for malondialdehyde(MDA) as an indicator of lipid peroxidation. MDA values of the group incubated with allopurinol were significantly lower than the sickle cell group without allopurinol treatment(p0.05). It has been concluded that, further studies should be performed in order to interprete the mechanism of this inhibitory effect of allopurinol and to use it in the treatment of sickle cell anemia.