Gammopatilerin tayininde kullanılan immunoelektroforez (IPE) ve immunofiksasyon elektroforez (IFE) metotlarının karşılaştırılması
  1. Tez No: 40689
  2. Yazar: SERMET YILDIRMIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ORHAN DEĞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
VII. ÖZET Çaİışmamızda,Gammopatileriıı rutin olarak belirlenmesi için yapılan imraunoelektroforez(IEP) ve immunofîksasyon(IFE) hangisinin daha hassas olduğu, rutin ve klinik fayda açısından hangisinin daha kullanışlı olduğu, hangisinin seçileceği veya her iki tekniğe de ihtiyaç olup olmadığı araştırılmıştır. K.T.Ü. Farabi Hastanesinin çeşitli servislerinde tedavi edilmekte olan gammopati şüpheli toplam 19 hastanın serumlarında IEP ve IFE teknikleri uygulandı. İşlemler sonunda hasta örnekleri monoklnal ve poliklonal olarak değerlendirildi. Çalışmamızın sonunda IFE telmiğinin IEP ye göre daha kısa sürede yapılması,daha kolay olması,kolay yorumlanması ve hassas olması gibi avantajlar sağlaması nedeni ile rutin laboratuvarlarda gammopatilerin belirlenmesinde seçilebilecek metod olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
VIII. SUMMARY The present study were made answer to some questions: which techniques are more sensitive to determine the gammopathies, immunoelectrophoresis(IEP) or immunofixation(IFE)? Routinely or clinically, which one is more useful or whether both of the techniques are require or not? In Department of Biochemistry, Faculty of Medicine, Blacksea Technical University IEP and IFE methods were applied to the serum of 19 patients from the different climes. At the end of the proceses, the patients have been determined as the monoclonal or polyclonal. In conclusion, it has been observed that IFE method has advantages than IEP method. The advantages are summarized as fo How : i- The lower running time, ii-The easier method, iii-The easier determination and interpretation, iv-The sensitive technique.