Bir Ca antagonisti olan Amlodipine'in deri fleplerinin yaşayabilirliğinin artırılması üzerine etkisinin araştırılması
- Tez No: 40692
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SEYHAN ÇETENOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 27
Özet
ÖZET Çeşitli kalsiyum antagonistlerinin deri flebi yaşayabilirliğine etkilerini gösteren çalışmalar yayınlanmış olmasına rağmen, Amlodİpin etkisi altında bulunan deri flebinin dolaşımını arttırdığı yönünde herhangi bir çalışmaya rastlanmamıştır. Ortalama ağırlıkları 225-275 gram olan 30 erkek Wistar tipi rat bir kontrol ve iki deney grubu olmak üzere 3 eşit gruba ayrıldı. Grup 1 (kontrol grubu) deki ratlara preoperatif 1 hafta, postoperatif 1 hafta 1 mi fizyolojik serum, grup 2 (Amlodİpin grubu) deki ratlara preoperatif 1 hafta, posoperatif 1 hafta günde 83 mikrogram/kg/gün tek doz halinde Amlodİpin, grup 3 (Alkol grubu) deki ratlara preoperatif 1 hafta, postoperatif 1 hafta 1 mi %5 Ethanol günde tek doz verilmiştir. Tüm uygulamalar oral yolla yapılmıştır. Rat anestezisi için Rompun (Xylazine Hydrochloride) 2.5 mg/kg + ketalar 40 mg/kg intramüsküler olarak kullanıldı. Pansumanlar ve fotoğraf için anestetik madde olarak Ketamin intramüsküler olarak kullanıldı. Sırtta 3x10 cm büyüklükte, tabanı kaudalde bir random pattern deri flebi kullanıldı. Postoperatif 7. günde yapılan ölçümlerde deri flebi yaşayabilirliği Kontrol grubundu %83.42±3.11, Amlodİpin grubunda %93.47±0.98, Ethanol grubunda %89.67±1.40 bulundu.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The effects of calcium antagonist drugs on viability of skin flaps are well known, however,any data on the effect of Amlodipine on the skin flaps affected by Amlodipine is lacking in English literature. 30 male Wistar rats weighing 225-275 gm were divided into three groups, one control and two experimental. In Group 1 (Control) all the animals were given 1 cc/day saline intraoral for one weeks preoperatively and one week postoperatively. In Group 2 (Amlodipine) all the animals were given 8 3 \X gram/kg/day Amlodipine intraorally for one week preoperatively and one week postoperatively. In Group 3 (Ethanol) all the animals were given 1 cc Ethanol (5 % ) orally, one week preoperatively, one week postoperatively. Rompun (Xylazine Hydrochloride) 2.5 mg/kg + Ketamin 40 mg/kg was used intramusculary for anesthesia. Caudally based random pattern skin flap including panniculus carnosus (3x10 cm) was elevated on the back and resutured on the original place using 5/0 silk sutures. The percentage of viability of skin flap was evaluated on seventh postoperative day. In the Control group viability rate was %83.42±3.11 while that of the Amlodipine group was %93.47±0.98. That value was Ethanol %89.67±1.40 Group.