Supraspinatus tendon yaralanmalarında ultrasonografinin rolü ve manyetik rezonans görüntüleme bulgularıyla karşılaştırılması
The role of the ultrasonography in the supraspinatustendon injuries and compari̇ng wi̇th the magneti̇c resonance imaging findings
- Tez No: 650206
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER ÖZÇAĞLAYAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada mekanik omuz ağrısı ve hareket kısıtlılığı olan hastalarda supraspinatus tendon patolojilerinin ultrasonografik ve konvansiyonel MRG bulgularını karşılaştırdık. Omuz görüntülemede altın standart görüntüleme modalitesi kabul edilen MRG sonuçlarını referans kabul ederek ultrasonografinin supraspinatus lezyonlarını göstermedeki etkinliğini araştırdık. Çalışmamıza 2015 haziran ve temmuz ayları içerisinde Namık Kemal Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Radyoloji Anabilim Dalı'na Ortopedi ve Travmatoloji Polikliniği tarafından MRG istemiyle refere edilen, omuz ağrısı ve hareket kısıtlılığı şikayetleri bulunan 41 hasta dahil edildi. Bütün hastalara MRG sonuçlarından habersiz ve bağımsız olarak farklı bir radyolog tarafından omuz ultrasonografi tetkiki yapıldı ve sonuçlar karşılaştırıldı. Yapılan karşılaştırmalar sonucunda rotator cuff lezyonlarında tüm patolojilerde genel olarak ulrasonografinin duyarlılığı % 79 , özgüllüğü % 100 , pozitif kestrim değeri % 100 , negatif kestirim değerini % 54 olarak saptadık. Sonuç olarak bulduğumuz yüksek spesifite ve sensitivite değerleri neticesinde, uygun ekipman kullanılması ve incelemenin deneyimli radyologlar tarafından yapılması durumunda supraspinatus patolojilerinin değerlendirilmesinde ultrasonografinin kullanım sıklığının ve yaygınlığının artması gereketiğini savunmaktayız.
Özet (Çeviri)
Ultrasonographic and conventional MRI findings of pathologies of the supraspinatus tendons in patients with mechanical shoulder pain and movement limitation have been compared in this study. The efficacy of ultrasonography in demonstrating the supraspinatus lesions has been investigated by accepting the MRI results considered as the golden standard imaging modality. 41 patients with shoulder pain and movement limitation who were referred to our MRI Unit, Department of Radiology by Orthopedics and Traumatology Clinics in Namik Kemal University Research and Training Hospital between June and July 2015 were included in the study. All patients underwent ultrasound examination of the shoulder independent from the MRI results by an independent radiologist and the results were compared. As a result of the comparison, the sensitivity of the ultrasonography was found as 79%, its specificty was found as 100%, its positive predictive value was found as 100% and its negative predictive value was found as 54% in all pathologies supraspinatus lesions in general. Consequently, as a result of the found high specificity and sensitivity values, it is justified that the frequency and prevalence of use of ultrasonography should increase in the evaluation of the results of the supraspinatus pathologies in the case that appropriate equipment is used and case studies are performed by experienced radiologists