Ofis çalışanlarında postür egzersizleriyle birlikte verilen ergonomik düzenlemenin ağrı ve yaşam kalitesine etkisi
The effectiveness of postural exercises and ergonomical arrangements on pain and life quality on office workers
- Tez No: 406912
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Avrupa iş sağlığı ve güvenliği ajansının en son yayınlamış olduğu raporda belirtildiği üzere iş hayatını ve çalışanların yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen en önemli sorunlardan bir tanesi işe bağlı olarak ortaya çıkan kas iskelet sistemi hastalıkları (KİSH) dır Bilimsel araştırmalardan elde edilen veriler, işe bağlı kas iskelet sistemi hastalıklarının; bireysel, çalışma ortamı, psikososyal durum, ergonomik etmenler ve türevlendirilebilecek pek çok faktörden köken alabildiğinden bahsedilmektedir. İş yaşantımızın oldukça büyük bir kısmını modern çalışma ortamlarımız olan ofislerde geçirmekteyiz. İşe bağlı kas iskelet sistemi hastalıklarının ofis çalışanlarında gelişmesinde yukarıda bahsedilenlere ek olarak; uygun olmayan pozisyonda okuma ve yazma işlemleri yürütmek ya da işle ilgili uygun olmayan ergonomik düzenlemeler, uygun olmayan aydınlatma, uzun süre hareketsiz kalma gibi nedenler sıralanabilir. Türkiye hem kıta avrupasındaki hem de dünyadaki gelişmeleri yakından takip mektedir ve ülkemizde üst ve alt ekstremiteleri etkileyen birçok KİSH yasalarda meslek hastalığı olarak kabul edilmektedir. Türkiye de çalışanlarda, kas iskelet hastalıklarından korunma ve ergonomi konusunda çalışmaların yetersizliği göz önüne alınarak İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalında Kas İskelet Hastalıkları ve Ergonomi Birimi oluşturulmuştur. Ofis çalışanlarında işe bağlı kas iskelet sistemi hastalıklarının önlenmesi için, etkili ergonomi programlarının yürütülmesinin önemini vurgulayan çalışmalar mevcuttur.Ayrıca, fiziksel egzersiz yaklaşımlarının ağrı tedavisinde etkili sonuçlar verdiğini kanıtlayan çalışmalar kas iskelet sistemi rahatsızlıklarına yakalanan ofis çalışanlarının yaşam kalitesinin bu yolla arttırılabileceğini destekler niteliktedir. Bu tez çalışması, ofis ortamında çalışan kişilere uygulanan postür egzersizleri ile birlikte verilen ergonomik düzenlemenin ağrı ve yaşam kalitesine olan etkisini incelemeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Latest report of European Agency for Safety and Health at Work underlines the importance of the work releated musculoskeletal disorders (MSDs). Also, same report says that work releated MSDs one of the foremost parameters for the financial and labor loss. The scientific data express that work releated MSDs originated from lots of factors such as; workplace, workload, individual physiology, ergonomic conditions, psychosocial events and releated derivatives. Modern business life continues indoor environments, such as offices. Additionally, reading and writing processes with unsuitable positions, inappropriate ergonomic workplace conditions, problems with the lighting, immobilization are the other parameters as mentioned above. Turkey follows the developments very closely both continental Europe and Earth. Upper and lower extremitiy originated MSDs have been accepted as an occupational diseases by Turkey's regulatory authorities. Turkey has a great demand due to lack of the protective and ergonomic studies for the work releated MSDs. Then, establishment of Facility of musculoskeletal diseases and ergonomy has been realized by Istanbul Universitty. There are a lot of scientific studies for the prevention of the office workers form the MSDs. Some of them highlight the effectiveness of ergonomical applications (ergonomical trainings, ergonomical adjustments...etc.). On the other hand, another group of investigations express that physic-therapeutical applications are also effective for the provide a high life quality. This thesis study investigates the effectiveness of both postural exercises and ergonomical adjustments on pain and life quality.