Kas invaziv mesane kanseri için radikal sistektomi yapılan hastalarda neoadjuvan kemoterapinin prediktif parametreleri ve sağkalıma etkileri
Predictive parameters and effect on overall survival of neoadjuvan chemotherapy in patients undergoing radical cystectomy due to muscle invasive bladder cancer
  1. Tez No: 406914
  2. Yazar: AYTAÇ KAYİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YAŞAR BEDÜK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Kas invaziv mesane kanseri (KİMK) nedeniyle radikal sistektomi (RS) yapılan hastalarda neoadjuvan kemoterapi(NeoKT)'den fayda görenleri büyük olasılıkla öngörebilmek için mevcut preoperatif klinik parametreleri, postoperatif patoloji sonuçlarını ve sağkalımı değerlendirdik. Materyal ve Metotlar: Kliniğimizde Ocak 1990-Aralık 2010 yılları arasında KİMK tanısı ile RS yapılmış 328 hasta retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Preoperatif hidroüreteronefroz, evre cT3b-T4a hastalık, transüretral rezeksiyonda lenfovasküler invazyon veya varyant histoloji (mikropapiller, nöroendokrin) özelliği olan hastalar yüksek riskli olarak kabul edilmiştir. Araştırılan sonuçlar genel sağkalım (GS), hastalığa spesifik sağkalım (HSS) ve patolojik evre yükselmesinin oranlarını içermektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: We have evaluated preoperative clinical parameters, postoperative pathology results and survival results in patients undergone radical cystectomy due to muscle invasive bladder cancer in order to predict the patients who will benefit from neoadjuvan chemotherapy. Material and Method: 328 patients who has undergone radical cystectomy due to muscle invasive bladder cancer between January 1990 and December 2010 in our clinic were evaluated retrospectively. Patients with preoperative hydronephrosis, cT3b-T4a disease, lymphovasculer invasion or variant histology (micropapillary, neuroendocrin) in transurethral resection pathology were accepted as high risk group. Primary outcomes of this study were, overall survival, disease specific survival and pathologic stage progression.