Sıçanlarda miyokardiyal iskemi-reperfüzyon hasarı üzerine kronik ve akut çinko sülfat uygulamasının etkileri
The effect of chronic and acute zinc sulphate application on myocardial ischemia-reperfusion injury in rats
  1. Tez No: 406953
  2. Yazar: SERHAN ÖZYILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKERİM KASIM BALTACI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Çinkonun bir antioksidan olarak fonksiyonu iyi bilinmesine rağmen, kalp dokusunda hasarla sonuçlanan olaylarda çinkonun rolü sorgulanmamıştır. Bu çalışmanın amacı da; sıçanlarda miyokardiyal iskemi-reperfüzyon hasarı üzerine kronik ve akut çinko sülfat uygulamasının etkilerinin araştırılmasıdır. Spraque-Dawley cinsi 50 adet erişkin erkek sıçan üzerinde gerçekleştirilen çalışmada, deney hayvanları eşit sayıda 5 gruba ayrıldı. Grup 1, (n:10) Normal Kontrol Grubu: Hiçbir uygulamanın yapılmadığı normal diyetle beslenen grup. Grup 2, (n:10) Taklit (Sham) Grubu: Genel anestezi altında miyokardiyal İ/R uygulaması dışında kalan cerrahi işlemlerin tamamının uygulandığı grup. Grup 3, (n:10) Miyokardiyal İskemi-ReperfüzyonGrubu: Normal diyetle beslenen ve genel anestezi altında miyokardiyal İ/R uygulanan grup. Grup 4, (n:10) Miyokardiyal İskemi-ReperfüzyonKronikÇinko Grubu: 15 gün boyunca 5 mg/kg dozunda i.p. çinko sülfat verilen ve uygulamaların bitiminde genel anestezi altında miyokardiyal İ/R uygulanan grup. Grup 5, (n:10) Miyokardiyal İskemi-ReperfüzyonAkutÇinko Grubu: Operasyondan 1 saat önce 25 mg/kg i.p. çinko sülfat verilen ve genel anestezi altında miyokardiyal İ/R uygulanan grup. Uygulamaların tamamlanmasını takiben Anestezi altındaki hayvanlardan kardiyak ponksiyonla kan örnekleri, heparin uygulanarak da kalp dokuları hıslı bir şekilde alındı. Alınan kan ve kalp doku örmeklerinde doku hasarının göstergesi olarak MDA, antioksidan aktivitenin bir göstergesi olarak da GSH düzeyleri spektrofotometrik yöntemle tayin edildi.
Özet (Çeviri)
Although its antioxidant function is very well known, the role of zinc in damaging events in heart tissue has not been evaluated. The aim of this study is to investigate the effect of acute and chronic zinc-sulphate application on myocardial ischemia-reperfusion injury in rats. Spraque-Dawley type 50 adult rats were used and devided into five groups with equal numbers in the study. Group 1, (n:10) Normal Control Group: Thegroup fed with normal diet and undergone no application Group 2, (n:10) Simulation (Sham) Group: The group undergone all surgical procedures under general anesthesia except myocardial I/R application Group 3, (n:10) Myocardial Ischemia-ReperfusionGroup: Thegroup fed with normal diet and undergone I/R under general anesthesia Group 4, (n:10) Myocardial Ischemia-ReperfusionChronic Zinc Group: The group given 5 mg/kg i.p. zinc for 15 days and underwent I/R under general anesthesia at the end of applications Group 5, (n:10) Myocardial Ischemia-ReperfusionAcute Zinc Group: The group given25 mg/kg i.p. zinc sulphate 1 hour prior to the operation and underwent I/R under general anesthesia After completion of the applications blood samples by cardiac puncture and heart tissue samples, by applying heparin, were collected quickly from the anesthetized animals. MDA as an indicator of tissue damage and GSH as an indicator of antioxidant activity were appointed in the collected blood and tissue samples with spectrophotometric method.