Deneysel diyabet oluşturulmuş sıçanlarda quercetin'in antioksidan sistem ve bazı kan parametreleri üzerine etkisi
The effects of quercetin on antioxidant system and some blood parameters at experimental diabetic rats
- Tez No: 406952
- Danışmanlar: PROF. NURCAN DÖNMEZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada streptozotosin (STZ) ile deneysel diyabet oluşturulan sıçanlarda quercetin uygulamasının antioksidan sistem ve bazı kan parametreleri üzerine etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada canlı ağırlıkları birbirine yakın 32 adet yetişkin erkek Wistar Albino sıçan kullanıldı. Denemede kullanılan hayvanlar Kontrol (K), Diyabet (D), Quercetin (Q) ve Diyabet + Quercetin (DQ) olmak üzere 4 eşit gruba ayrıldı. Bütün gruplar deneme boyunca standart sıçan yemi ile beslendi. Kontrol grubunda yer alan sıçanlara herhangi bir uygulama yapılmadı, D ve DQ gruplarına ise 60 mg/kg STZ intraperitoneal enjeksiyonla tek doz olarak uygulandı. Q ve DQ grubuna (diyabet oluştuktan sonra) ise 15 mg/kg canlı ağırlık/gün quercetin intraperitonal olarak çalışma boyunca enjekte edildi. Deneme diyabet oluştuktan sonra 4 hafta sürdürüldü. Araştırmada deneme sonunda gruplardaki deneklerden alınan kan örneklerinde SOD, MDA, GSH, insülin, glikoz, ALT ve AST düzeyleri belirlendi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the effects of quercetin on antioxidant system and liver enzymes at experimental diabetes rats with streptozotocin (STZ). In this study, 32 adult male wistar albino rats, whose weights were similar to each other, were used. Experimental animals were divided into four equal groups as Control (K), Diabetes (D), Quercetin (Q) and Diabetes+Quercetin (DQ). All groups were fed with the standard rat food during the test. It has no application to the rats in the control group, but 60 mg/kg STZ intraperitoneally were injected to the D and DQ groups as a single dose. Quercetin (15 mg/kg, live weight/day) were intraperitonally injected to the Q and DQ groups (after diabetes had happened). The test continued four weeks after diabetes. The levels of SOD, MDA, GSH, insulin, glucose, ALT and AST determined in blood samples that were taken from experimental rats at the end of the study.