Oral alfa bloker ilaçların prostat dokusundaki apopitotik etkilerinin karşılaştırılması
The comparison of apoptosis index of oral alfa blockers in the prostate
  1. Tez No: 406975
  2. Yazar: MEHMET DEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YİĞİT AKIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: BPH tedavisinde kullanılan oral alfa blokerlerin prostat dokusundaki apopitotik etkilerinin“apopitoz indeksi”yoluyla karşılaştırılması ve alfa 1a reseptör seçiciliğinin apopitoz üzerine etkisinin değerlendirilmesi. Yöntem: Çalışmamıza Haziran 2014 ve Haziran 2015 tarihleri arasında üroloji polikliniğine ilk defa alt üriner sistem semptomları (AÜSS) ile başvuran 348 hasta alındı. Hasta verileri ileriye dönük olarak kaydedildi. Çalışmadan dışlama kriterleri; daha önceden BPH tanısı konulup tedavi alan, prostatit hikayesi olan, prostat operasyonu geçirmiş olan, 5α-redüktaz inhibitörü kullanma hikayesi olan, herhangi bir kanser hikayesi olan, AÜSS'yi etkileyebilecek nörolojik hastalık hikayesi olan, BPH tanısı ile kombine tedavi alan, muayenede IPSS
Özet (Çeviri)
Aım: To evaluate apoptosis index of oral alpha blockers in treatment of benign prostate hyperplasia (BPH) and effects of alpha 1a receptors' selectivity of on apoptosis. Methods: Between June 2014 and June 2015, 348 consecutive patients admitted urology outpatient clinic diagnosed primary BPH were investigated and were prospectively recorded. The exclusion criteria were previous BPH, previous prostatitis, previous prostate operation, using 5 alpha reductase inhibitor, any cancer, neurological diseases that can affect lower urinary tract, international prostate symptom score