Serviksin skuamöz hücreli karsinomlarında ve öncül lezyonlarında mast hücresi yoğunluğu ve damar yoğunlunun karşılaştırılması
Comparison of the mast cell density and vascular density in the cervix squamous cell carcinoma and its precursors lesi̇ons
  1. Tez No: 406974
  2. Yazar: BAYRAM EROL ALTUNBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET EMİN GÜLDÜR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Literatürde mast hücre yoğunluğu ve damar yoğunluğunun birçok tümörün gelişiminde etkili olduğu gösterilmiştir. Bu tezin amacı, serviks skuamöz hücreli karsinomunda, servikal intraepitelyal lezyonlarda ve serviksin kronik inflamasyonunda mast hücre yoğunluğu ve damar yoğunluğunun karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji AD 'da 2010-2014 yılları arasında Kronik inflamasyon, Düşük Dereceli Skuamöz İntraepitelyal Lezyon (LSIL), Yüksek Dereceli Skuamöz intraepitelyal Lezyon (HSIL) ve İnvaziv Skuamöz Hücreli Karsinom (SCC) tanısı almış toplam 126 vaka incelenmiştir. Her bir vakadan 5 mikron kalınlıkta iki adet kesit hazırlanmış olup, kesitlerden biri damar yoğunluğu için CD34 immunohistokimyasal belirteci ile diğeri ise mast hücre sayısını saptamak için Toludine Blue histokimyasal belirteci ile boyanmıştır. Hazırlanan preparatlar Olympus BX51 mikroskop ile 40x büyük büyütmede incelenerek her bir olguya ait mast hücresi ve damar yoğunluğu saptanmıştır. Alınan sonuçlar uygun istatistiksel yöntemlerle değerlendirilmiştir. Bulgular: Mast hücre sayısı kronik inflamasyon tanısı alanlarda ortalama 19+/-11, LSIL tanısı alanlarda ortalama 16+/-16, HSIL tanısı alanlarda ortalama 12,9+/-13 ve skuamöz hücreli karsinom tanısı alanlarda ortalama 2+/-3,3 olarak saptanmıştır. Damar yoğunluğu ise kronik inflamasyon tanısı alanlarda ortalama 71+/-36, LSIL tanısı alanlarda ortalama 110+/-181 HSIL tanısı alanlarda ortalama 96+/-76 ve skuamöz hücreli karsinom tanısı alanlarda ortalama 175+/-92 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: It was demonstrated in literature that mast cell and vascular density were effective on progression in most of tumors. The aim of this study is compared mast cell density and vascular density in cervical squamous cell carcinoma, cervical intraepithelial lesions and chronic inflammation of the cervix. Methods: In this study 126 cases, diagnosed“Chronic inflammation”,“Low Grade Squamous Intraepithelial Lesion”(LSIL),“High Grade Squamous Intraepithelial Lesion”(HSIL) and“Invasive Squamous Cell Carcinoma”(SCC) between 2010-2014 years by Harran University Department of Patology, had been studied. Prepared two sections from each case in 5 micron thickness and one of these sections was stained with CD34 immunohistochemical markers for vascular density, other one was stained with Toluidine blue histochemical markers to detect mast cell number. After preparations had been examined with Olympus BX51 microscope zoomed 40x, mast cells and vascular density were determined for each cases. The obtained values were evaluated with appropriate statistical methods. Findings: The average number of mast cells for chronic inflammation diagnosed was 19 +/- 11, for HSIL diagnosed 12,9+/-13, and for squamous cell carcinoma diagnosed 2+/-3,3. The average vascular density was detected 71+/-36 for chronic inflammation diagnosed, 110+/-18 for LSIL diagnosed, 96+/-76 for HSIL diagnosed and 175+/-92 for squamous cell carsinom diagnosed.