Yerel siyasette etik
Ethics i̇n local politics
  1. Tez No: 407071
  2. Yazar: SELMANİ SADIK SAYILGANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mahalli İdareler ve Yerinden Yönetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Yerel yönetimler, demokrasi kültürünün doğduğu ve geliştiği örgütsel yapılardır. Toplumun yönetim ve karar alma süreçlerine katılma imkanının daha yüksek olduğu bu örgütsel yapılar, bir çok bireysel ve toplumsal değerlerin ortaya çıkmasına da zemin hazırlamaktadır. Toplumsal ihtiyaçları karşılamak amacıyla kurulan yerel yönetimler, halka sunmuş oldukları hizmetleri karşılıksız olarak hiçbir kar amacı gütmeden yerine getirmektedirler. Yerel yönetimlerin halka yakın olması, içinde bulunduğu toplumun ahlaki ilkelerine ve kültürel değerlerine uygun hareket etme noktasında daha dikkatli davranmasını gerektirmektedir. Bu yakınlık, toplum için yerel yönetimlerin uygulamalarındaki olumlu ve olumsuz yönleri değerlendirme açısından kolaylık sağlamaktadır. Yerel yönetimlerin yönetim mekanizmalarında, karar alma ve uygulama süreçlerinde bazı zafiyetlerin olması muhtemel bir durumdur. Bu zafiyetler süreç içerisinde etik ilkelerin ihlaline ve etik dışı davranışların oluşmasına neden olmaktadır. Yerel yönetimlerde mali kaynakların etkin ve verimli kullanılması, kaliteli ve nitelikli hizmet sunulması, şeffaf, hesap verebilir ve kamu yararı ilkesini gözeten bir yönetim anlayışının oluşturulması noktasında, etik ilkelerin önemi ortaya çıkmaktadır. Etik ilkeler, toplumlar arasında farklılıklar göstermekle birlikte, adil davranma ve bireyin hakkını koruma düşüncesiyle geliştirilen değerlerdir. Bu değerlere aykırı davranılması, toplumun zararına etik dışı bir tutumdur. Günümüzde yerel yönetimlerde etik dışı davranışlar içerisinde en yaygın olanları: rüşvet, irtikap, zimmet, kayırmacılık, çıkar çatışması, bireysel menfaat elde etme amacıyla görevi kötüye kullanma, partizanlık ve kamu yararını gözetmeme şeklinde sayabiliriz. Kentsel yaşamda, günümüzde artan toplumsal ihtiyaçların karşılanması ve kaliteli hizmet sunulması açısından, yerel yönetimlerin etik dışı uygulamalara yönelik olarak, etkin çözümler üretmelerini bir zorunluluk olarak değerlendirebiliriz. Etik dışı davranışlara yönelik olarak, son zamanlarda yerel yönetimlerde oluşturulan etik komisyonları, yolsuzluk, usulsüzlük ve yozlaşmaya karşı mücadelede en belirgin ve en etkin denetim mekanizmalarıdır. Bu komisyonlar belirlenen kriterler doğrultusunda, yerel yönetimlerde görülen etik dışı davranışlara bazı yaptırımlar uygulamaktadır. Etik değerleri yaygınlaştıran ve sürekliliğini sağlayan bu tür çalışmalar, aynı zamanda toplumun bu değerleri öğrenme ve benimsemesi noktasında da katkı sağlamaktadır. Toplumsal, Ahlaki, Siyasi ve Yönetsel yozlaşmaların önlenebilmesi, yasal ve idari yaptırımların yanı sıra, etik ilkelerin bu alanlarda etkin bir şekilde uygulanması ile ancak mümkün olmaktadır. Modern çağda etik kavramı, oluşan farkındalıkla birlikte anlam ve önemi gün geçtikçe artan bir nitelik kazanmıştır.
Özet (Çeviri)
Local governments, the birth place of democracy, culture and organizational structures that develop. The organizational structures of the society's management and the high erthepossibility to participate in the decision-making process is preparing the ground for the emergence of a lot of individual and social values. Local governments in order to meet social needs, and fulfill the public services they provide on a non-profit of charge. Local government is close to the public, it found that in the society's moral principles and cultural values to point to the appropriate course of action requires more careful. This proximity, providingconvenience in terms of positive and negative aspects of evaluation in the practice of local government for the community. In the local government management mechanism, decision-making and is likely to be a case of some weaknesses in the implementation process. These weaknesses lead to a violation of ethical principles in the process and the formation of unethical behavior. Effective and efficientuse of financial resources of local governments, high quality and excellent service submission, transparent, accountable and at the point of creation of a management approach that promotes the public interest principlearises the importance of ethical principles. Ethical principles, but on society near difference Show are the values that developed the idea of fairness and protect the right of individuals. The violation of these values, to the detriment of society unethical attitude. Today the most commonones in unethical behavior in local government: bribery, extortion, embezzlement, nepotism, conflict of interest, abuse of office in order to obtain personal benefits, in the form of non-partisanship and the public interest can be counted. In urban life, tomeet the growing social needs today and in terms of quality of services offered, as against unethical practices of local governments, we can evaluate the effective solutions as a necessity. As for unethical behavior, to form etic commission recently in local government, corruption, the most obvious and the most effective control mechanisms in the fight against fraud and corruption. The commission determined in accordance with the criteria is to apply some sanctions against unethical behavior in local government. Such studies provide the dissemination of ethical values and sustain ability, but also provide a contribution to society that values learning and embrace the point. Social, moral, political and administrative corruption can be prevented, as well as legal and administrative sanctions, the implementation of ethical principles in an effective manner in this area, but it is possible. The concept of ethics in the modern era, the meaning and importance of awareness occurring with increasing day by day gained a qualification.