Vietnamese consumers' attitude towards drinking yogurt and ayran drink: Application of perceptual mapping analysis
Vietnamlı tüketicilerin içecek yoğurt ve ayrana yönelik tutumu: Algısal haritalama analizi uygulaması
- Tez No: 407113
- Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. HİLAL ASİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Ekonomi, Nutrition and Dietetics, Economics
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Yeni urunun yeni pazara girmesi, bu yeni ürünün müşterilerin tercihi onun hayatta kalması için çok önemli bir faktör, diğer bir deyişle, bu ürünün yeni pazara girme başarısı için anahtar olmasıdır. Bu çalışmada, ayranin Vietnam pazarında tüketicilerin kabulu incelenmiştir. Büyüme oranı son yıllarda % 30 olan yaşam kalitesi ve yükselen nüfusuyla, Vietnam süt ürünleri için potansiyel bir pazar. Halkın yaşam standartları artıyor; aileler iyi bir beslenme icin giderek sut ürünlerine talepleri artacaktir. Şu anda, bu besleyici içecegin varlığından tamamen habersiz satılmamaktadır. Ayrica Fast Food Vietnam'da güçlü büyüyor; alkolsüz içecekler tüketiminde giderek sıkıntı yaratiyor., yani ayranin varlığı onlara yeni bir sağlıklı seçim olacak ve tamamen yeni bir deneyim yaşatacaktir. Bu nedenle, bu çalışmada, genel olarak Vietnam pazarı ve özellikle Vietnam'ın süt piyasası pazarina ayraninda girmesi için fırsatlar arastirilmistir. Vietnam'in 3 büyük şehirinde 200 Vietnamli tüketicinin ayrani denemsi ile ilgili sonuçlar çıkarmak amacıyla anket yapılmıştır. Yenilik Difüzyon (Rogers, 2003) ve Gıda Seçim Modeli (Shepherd, 1989) yeni ürünün tüketicilerin kabul araştırmasi burada özellikle ayranin Vietnam pazarında tüketicilerin kabul edilmesidir: Bu çalışmada kullanılan 2 teori vardır Aynı zamanda, algısal haritalama ayranin müşterilerin kabulunu etkileyen faktörlerini analiz etmek ve sunmak icin bilimsel bir yöntem olarak seçilmiştir. Ayran, ürünün tüketicilerin kabulunu etkileyen faktörleri işaret Sonuçları ayranin kendisi tüketiciler ve dış ortam bulunmaktadır. Birincisi, ayranin kendisidir, Türkiye'de son derece popüler bir içecek hakkında, yararlı bakteriler yanı sıra, ayranin birçok mineraller ve esansiyel amino asitleri içerir; iyileşme ve vücut fonksiyonlarını korumaya yardımcı olur. Ayranin Vietnam'da başka mevcut içme yoğurt ürünune göre tamamen yeni bir lezzeti vardır. Yani tüketicileri kazanmak için bu noktadan yararlanilabilir. Ayrıca, su ihtiyacini giderme ve, günlük diyet olarak yoğurt kullanmak isteyenler için çok besleyici olmanın fizyolojik etkiye sahiptir, bu Vietnam pazarında mevcut herhangi bir içecegin yerini alabilir. İkincisi, tüketiciler, bu tür görünüm, tat gibi duyusal niteliklerinin algısı ... ve bu tutum, deneyim, sadakat, alışkanlıkları gibi psikolojik faktörler hakkında ... yeni ürünün tüketicilerin kabulunu etkileyen faktörlerdir. Vietnamlilarin ve Turklerin damak tadi farklidir, Vietnamlilarin da kendi icinde damak tadlari yer yer buyuk farkliliklar gosterir. Bu yüzden kaybetme riskini önlemek amacıyla,Vietnamli tuketicilerin ayrana alismasi icin bir zaman gerekmektedir. Süt ürünü için para ödeyen yanı sıra pazarlama stratejisi yapımında bir meydan okuma yaratacak süt ürünü kullanarak Vietnam halkının alışkanlığı nedeniyle (1) orada 3 şehirde tüketicilerin alışkanlıkları arasındaki farklılıklar vardır ve (2) genel olarak, Vietnamli tüketicilerin sıkça başka bir ülkenin tüketicileri gibi süt ürünü kullanma bir alışkanlığı yoktur. Üçüncü olarak, dış çevre ile ilgili, Vietnam Devlet politikasının sertliği tamamen yeni bir ürün üretiminde üreticilerie zorluk yaratmacak gibi görünüyor, ama günümüzde, Vietnam Devlet politikası Vietnam pazarında yeni ürünün girmesi için daha kolay hale getirilmesi için epey değişti. Vietnam'in havasi ayran gibi sut urunlerinin korunmasina zorluk verebilir., ama başka tarafta bu havada (süt gibi tarımsal ürün hakkında) hammadde üretiminde avantaj sağlar. Tezin sonucun da ürünün fiyatı ve paketi doğrudan ayranin tüketicilerin kabulunu etkileyen önemli dış ortam faktörü olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
When a product penetrates a new market, customers' attitude, choice and acceptance of this new product is a crucial factor for its survival, in other words, this is the key for the success in entering into new market of this product. In this study, the attitude of consumers in Vietnam market towards drinking yogurt and to ayran drink product is studied. With the quality of life and the population are rising, Vietnam is a potential market for dairy products with the growth rate is over 30% in recent years. People's living standards are rising; they will increasingly the demand of products using good nutrition for themselves and their families. Currently, there is a lot of drinking yogurt product being sold in Vietnam. However, Vietnamese consumers completely unaware of the existence of ayran drink product. Fast food is also growing strongly in Vietnam; soft drinks gradually create boredom in consumption, so the presence of ayran drink is like new wind for consumers, giving them a new healthy choice, a completely new experience in eating fast food. Therefore, in this study, Vietnam market in general and Vietnam's dairy market in particular are researched to look for opportunities for ayran drink to penetrate the market. 200 Vietnamese consumers in 3 biggest cities of Vietnam were surveyed in order to draw conclusions about the market penetration of ayran drink. There are 2 theories used in this study: Diffusion of Innovation (Rogers, 2003) and Food Choice Model (Shepherd, 1989) to research the attitude of consumers towards new product, in particular here is the attitude of consumers in Vietnam market towards ayran drink product, therefore, to research the consumers' acceptance of ayran drink product. At the same time, perceptual mapping is chosen as a scientific method to list, to present and analyze factors affecting customers' acceptance of ayran drink. Results that indicate the factors that influence consumers' acceptance of ayran drink product include the ayran drink product itself, the consumers and the external environment. First, about ayran drink product itself, an extremely popular drink in Turkey, besides the beneficial bacteria, ayran drink contains many minerals and essential amino acids; helps heal and maintain body functions. Ayran drink has a totally new flavor compared to another available drinking yogurt product in Vietnam. So it can take advantage in this point to attract and gain consumers. Moreover, it has physiological effect of thirst quenching and being very nutritious for those who want to use yogurt as daily diet, therefore, with these advantages, it can replace any available beverage in Vietnam market. Second, about consumers, perception of sensory attributes such as appearance, taste...and psychological factors such as attitude, experience, loyalty, habits...are the factors that affect consumers' acceptance of new product. The taste of Vietnamese people is not only different from Turkish people, but also different from each other (depends on where they live), so it needs to change or adjust something in flavor to suit Vietnamese consumers, in order to avoid the risk of losing consumers right from the first time they try product. The habit of Vietnamese people in paying money for dairy product as well as in using dairy product will create a challenge in making marketing strategy because (1) there are differences between the habits of consumers in 3 cities, and (2) in general, Vietnamese consumers don't have a habit in using dairy product frequently like in another country's consumers. Third, about external environment, the rigidity of Vietnam State policy seem to create difficulty for producers in producing a totally new product, but nowadays, Vietnam State policy has changed quite a lot to make it easier for new product's penetration in Vietnam market. Vietnam weather will make a challenge in the preservation of dairy product such as ayran drink, but in another hand, this kind of weather will make advantage in raw material production (about agricultural product like milk). The result of thesis also indicates that price and package of product are important external environment factors that influence directly consumers' acceptance of ayran drink.