The image of the Türks and Muslims in the 16th century in Portuguese chronicles
16. yüzyılda Türklerin ve Müslümanların Portekiz kroniklerindeki imajı
- Tez No: 407121
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET İPŞİRLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
“João de Barros ve Diogo do Couto'nun Decadas da Asia adlı eserinden özel referanslar verilerek 16. yüzyılda Türklerin ve Müslümanların Portekiz Kroniklerindeki İmajı”adlı çalışma, Türklerin (Osmanlıların), yukarıda belirtilen Portekiz belgelerindeki imajlarının nasıl gösterildiğini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çeşitli bilgiler içeren geniş konu başlıklarından oluşan belgeler araştırılırken, bu kroniklerdeki Türk imajının gitgide Portekiz Türkofobisi olarak açığa çıktığı görülmektedir. Türkler bir bakıma Müslümanların özel bir kategorisini oluşturmakta idi, ama diğer İslam inancına sahip geniş gruplar arasında da farklı idiler, onların farklı bir rolü vardı ve Portekiz tarihinde önemli bir yerleri bulunmakta idi. Diğer taraftan Portekiz de Osmanlı Tarihinde önemli bir yere sahipti. Portekiz, Doğu'nun İmparatorluğunu harekete geçirerek Sultanın koruması altında olan Afrika ve Asya ülkelerine ve buradaki halka dikkat çekilmesini sağladı ve böylelikle Osmanlılar, kendi tebaasını Avrupalı istilacılardan korumak için Hint Okyanusuna yönelmişlerdir. João de Barros ve Diogo do Couto'nun Decadas da Asia kronikleri Portekizlilerin Asya'daki tecrübelerini kaydetmeyi amaçlamıştır. Bu çalışma, kroniklerdeki bazı hikâyeleri kullanarak Portekizlilerin Rumlar, Türkler ve Endülüs Emevileri gibi belirleyici sınıflandırmaları nasıl yaptıklarını aydınlatmak ve aynı zamanda Osmanlıların Acem Müslümanlardan farkını göstermek gibi konulara odaklanmaktadır. Batının en güçlü deniz imparatorluğu olan Portekiz'in, Doğu'nun en güçlü imparatorluğunu, tebaasını, silahlarını, sultanını ve Osmanlının önemli şahsiyetleri nasıl gördüğü bu çalışmada anlatılmakdır. Sonuca varmak için dini söylev ve emperyalist uygulama arasındaki bütün bağlantıları ortaya konulmaya çalışılmıştır. Aynı zamanda burada önemli bir Portekiz özeleştirisi oluşumunu yansıtmak amacı ile 16. yüzyıl İberyalı Hıristiyan düşünce ve onun mükemmel karşıtı olan viii Doğu'nun Barbar kâfirlerinin sahip olduğu bazı olumsuz imajların anlamları gösterilmeye çalışıldı. Türkleri karakterize etmek adına birçok olumsuz sıfat kullanılmıştır ve kroniklerdeki tarihi hikâyeler Türkleri aşağılamak amacındadır. Rumlar, Araplar ve Acemler için aynısı geçerli değildir. Tarihin öğretici ve propaganda amaçlı yönü olduğu açıktır. Resmi tarihin onu himaye edenler tarafından belirlenmiş hedefleri vardır. Decadas da Asia da anlatılan tarih ile en çok ilgilenen elbette ki Portekiz kralı Dom Manuel'dir. Portekiz'in 16. yüzyıl daki en büyük düşmanı Osmanlı İmparatorluğudur. Müslümanlar Portekiz'in Hindistan'daki ilişkileri açısından büyük bir sorun değildi, en büyük sorun Türkler idi. Bu keyfiyet bu çalışma değerlendirilen belgelerde açıkça görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The Image of the Turks and Muslims in the 16th Century in Portuguese Chronicles, aims to show how the image of the Turks (Ottomans) appears in the Portuguese in the documentation above mentioned. Seeking to go through the pages that contains a variety of information about a wide range of topics, the image of the Turks in this chronicles soon begins to revealing the Portuguese turcophobia. The Turks were a kind of special category of Muslims, but different amongst their own larger group of Islamic believers, they had a different role and were part of an important chapter of the Portuguese history. Conversely, the Portuguese were also a special chapter of the Ottoman history. The Portuguese caused the mobilization of the Empire of the East, forced it to pay attention in the African and the Asian lands and peoples under the protection of the Sultan, which led the Ottomans to the Indian Ocean in order to protect the subjects of the Empire from the European invader. Decadas da Ásia by João de Barros and Diogo do Couto are chronicles that aimed at registering the Portuguese experience in Asia. This work focuses its efforts on showing some stories contained in the chronicles that clarify the reasons for which the Portuguese made distinctive classifications like Rumes, Turcos (Turks) and Mouros (Moors), also differentiating the Persian Muslim of the Ottomans. We will see how the Portuguese, the Western most powerful maritime empire, saw the most powerful empire of the East, its subjects, its arms, the sultan and some personages between the Ottoman, were depicted. To conclude we will present a connection of all the subjects with the religion discourse and the imperialist practice. We also tried to show some of the meanings of these negative images according to the sixteenth century Iberian Christian thought as well as its perfect contrast, the barbarian infidels of the East, reflected as an essential element for the construction of the Portuguese self-image. Many negative adjectives used to characterize the Turks, vi and historical narratives in the chronicles aimed to despise the image of the Ottoman Empire. Not the same happens with Rumes, Arabs and Persians, despite all being part of the category of Mouros (Moors). The history has didactic and propagandistic intentions quite clear. A commissioned history has purposes defined by the person who sponsored it. The great interested in the history narrated in the Décadas da Ásia is obviously the king of Portugal. The great enemy of Portugal in the sixteenth century was surely the Ottoman Empire. The Muslims were not the biggest problem of the Portuguese affairs in India, the biggest problem were the Turks.