Fen bilgisi zümre faaliyetlerinin sınav hazırlama yöntemleri üzerindeki etkisi
The purpose of this study is to determine the causes of the inabilities in preparing exam
- Tez No: 407129
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA BAHAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu araştırmanın amacı; okullardaki zümre faaliyetlerinin yazılı soruları hazırlanmasındaki etkisinin Fen Bilgisi zümresi örneğinde incelenmesidir. Öğretmenlerin yazılı sorularını hazırlarken takip ettikleri yöntem ve tekniklerin tespit edilmesine yönelik bir çalışma yapılmıştır. Ve öğretmenlerin yazılı sınavları sorularının bilişsel düzeylerini gözeterek hazırlayamama nedenleri araştırılmaya çalışılmıştır. Bu çerçevede hazırlanmış anket soruları internet üzerindeki sosyal platformlardan ulaştığımız farklı il ve ilçelerde çalışan 262 Fen Bilgisi öğretmenine yöneltilmiştir. Araştırmada ikincil veri toplama yöntemi olarak resmi dokuman incelemesi yapılmıştır. Bu kapsamda ankete katılan öğretmenler tarafından gönderilen 69 yazılı sınav örneği soru tipi ve soruların bilişsel düzeyleri açısından incelenmiştir. Bunun yanında 2008-2014 yılları arasındaki ortaöğretime geçiş merkezi sınav(SBS-TEOG) soruları ve 2007-2011 TIMSS sınav soruları da soru tipi ve soruların bilişsel düzeyleri açısından değerlendirilmiştir. Öğretmenlerin demografik özellikleri ile yazılı soruları hazırlama profilleri arasındaki ilişkiler Ki-Kare tekniği uygulanarak analiz edilmiştir. Soru tipi ve bilişsel düzey açısından incelenen merkezi sınav soruları ve TIMSS sınav soruları öğretmenler tarafından hazırlanan yazılı sınav soruları ile karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Öğretmenler sınav sorularının hazırlaması konusunda herhangi bir eğitim almadıklarını ve sınav sorusu hazırlama ile ilgili bir herhangi bir kılavuzlarının olmadığını ifade etmişlerdir. Bununla beraber okullarda zümre faaliyeti çerçevesinde ortak soru hazırlanması ve ortak sınav uygulamasının yapılmasının çok az olduğu görülmüştür. Öğretmenler tarafından hazırlanan sınavlarda soruların bilişsel düzeylerinin dikkate alınmasından çok soru tiplerinin dikkate alınarak soruların hazırladığı tespit edilmiştir. Okullarda öğretmenler tarafından hazırlanıp uygulanan yazılı sınav sorularının denetimi ile ilgili etkin bir zümre çalışmasının olmadığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the causes of the inabilities in preparing exam questions considering cognitive level, prepared by teachers in Science Department. A concordantly prepared questionnaire has been either sent over the internet or reached on face to face meetings to 262 science teachers from different provinces and districts. An official document review has been done as a secondary data collection method in this study. Within this framework, the 69 exam question samples, sent by teachers who participated in this survey, were evaluated in terms of question types and their cognitive levels. Furthermore, the Transition from Primary to Secondary Education (SBS-TEOG) Exam questions between 2008 and 2014 and TIMSS exam questions between 2007 and 2011 have been analysed in terms of question types and their cognitive levels. Applying the chi-square technique the demographic characteristics of the teachers and profiles of their questions have been analysed. The central exam questions and TIMSS exam questions have been compared with the exam questions prepared by teachers. Most teachers stated that they haven't got any training or guide about exam preparation. In addition, the joint exam preparation studies among departments of Science of different schools have been observed to be minimal. It has been determined that while preparing exam questions the teachers takes into account the cognitive level and question type? It can be said that there is noeffective supervision on preparing exam questions.