Fen bilgisi derslerinin biyoloji konularındaki deneylerin yapılmasında karşılaşılan güçlükler
The Difficulties of doing experiment on biology subjects of sciences
  1. Tez No: 13531
  2. Yazar: HALİL AŞICI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA AYDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
FEN BİLGİSİ DERSLERİNİN BİYOLOJİ KONULARINDAKİ DENEYLERİN YAPILMASINDA KARŞILAŞILAN GÜÇLÜKLER (Yüksek Lisans Tezi) Halil AŞICI GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık, 1990 OZ Bu araştırmanın konusu, ortaokul Fen Bilgisi dersinin biyoloji konularındaki deneylerin yapılmasında karşılaşılan güçlüklerin tes pit edilmesi olup, elde edilen sonuçlarla ilgililerin dikkatlerini bu konular üzerine çekmek de araştırmanın amacıdır. Elde edilen bulgulara göre: Öğretmenlerin %83'ü laboratuar, a- raç-gereç yetersizliğinin, %81 ' i öğrenci ve velilerden kaynaklanan nedenlerin, %74'ü okul yönetimi ve zümre öğretmenlerinden, %67'si mevcut müfredattan, %66'sı ders öğretmenlerinden, %52'si de dersin değerlendirme metodundan kaynaklanan nedenlerin güçlük teşkil etti ğini ifade ettikleri tespit edilmiştir. Bu sonuçlardan hareket edilerek, biyoloji konularındaki deney lerin yapılmasında: Fen Bilgisi müfredatından, laboratuar, araç-ge- reçlerin yetersizliğinden, değerlendirme metodundan, okul yönetimi ve zümre öğretmenlerinden, ders öğretmeninden, öğrenci ve velilerden kaynaklanan güçlükler olduğu ortaya çıkarılmıştır. II
Özet (Çeviri)
The difficulties of doing experiment on Biology subjects of sciences (Master Thesis) Halil AŞICI Gazi University The Institute Science And Technology December 1990 ABSTRACT The subject of this research is to find out the difficulties of doing experiments on the Biology Subject of Science in the secon dary schools. The main aim of this is to draw, our attention on these subjects. According to the data which I have obtained, situationn has been explained. Percentages mentioned below, show the main sour ces of difficulties: Eighty three per cent of teachers are complâiners about laboratoires and lack of teaching materials, eighty one per cent of teachers said that the problems of students and their parents who were creating difficulties; seventy four per cent of teachers said that, management of the schools were are the reason of difficul ties; sixty seven per cent of teachers said that, present programme of schools are also the sources of the difficulties; fifty two per cent of teachers said that evaluation methods are the main reason of difficulties. As a result of my studies; doing experiments on the Biology Sub jects the difficulties are came up from the recently current detailed programme of science, laboratories, the lack of the teaching materials, the way of evaluation, the management of school and a group of teacher from same branches, students and their parents. Ill