Analyzing the factors affecting e - commerce in Turkey
Türkiye'de e - ticarete etki eden faktörlerin analizi
- Tez No: 407148
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ KADI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Son yıllarda bilim ve teknolojinin hızla gelişmesiyle, dünyada e-ticaret kullanımı artmaktadır. Ayrıca Türkiye'de de sağladığı çeşitli avantajlardan dolayı, hem tüketiciler hem de firmalar tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Bu tezin amacı Türkiye'de e-ticarete etki eden faktörleri analiz etmektir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde e-ticaret hakkında genel bilgi verilmiştir. İkinci bölümde, literatür taraması yapılmıştır. Üçüncü bölümde ise, ekonometrik analiz yapılmıştır. Türkiye'de e-ticarete etki eden faktörler vektör otoregresif (VAR) model kullanılarak analiz edilmiştir. Analizlerde 2010 ve 2014 yılları arası aylık makro veriler kullanılmıştır. Elde edilen bulgular, tüketici fiyat endeksi, ithalat ve kredi kartı kullanımının Türkiye'de e-ticarete etki eden faktörler olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Recently, e-commerce usage has been increasing in the world thanks to the rapid development of science and technology. Also in Turkey, it began to be used by the consumers and firms due to the various advantages. The aim of this dissertation is to analyze the factors affecting e-commerce development in Turkey. The study consists of three parts. In the first part, general information about e-commerce has been given. In the second part, literature has been reviewed. In the third part, econometric analysis has been made. Factors affecting e-commerce in Turkey have been analyzed by using vector autoregressive (VAR) model. Monthly macro data for the period between 2010 and 2014 has been used for the analyses. Empirical evidence shows that consumer price index, import and credit card usage are significant factors affecting e-commerce in Turkey.