Okullarda yapılan idari denetimlerin okul yöneticilerine göre etkililik düzeyi
The effectiveness of administrative supervision according to primary school principals
- Tez No: 407153
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CELAL GÜLŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Problem Durumu: Eğitim kurumlarında yapılan idari denetimler, sadece idarenin mevcut yönetmelik ve düzenlemelere uyum derecesi ile görevlerini yerine getirme düzeylerini ortaya koymakla kalmayıp, aynı zamanda bu düzenlemelerin uygulanabilirliğini de gösteren önemli birer işlevidir. Her ne kadar eğitim kurumlarında yapılan denetimler günümüze kadar şekli denetimlerden ibaret olsa da, literatürde bu denetimler neticesinde performans ölçümü ya da değerlendirmelerinin de entegre edildiği çalışmalar ortaya konulmaktadır. Eğitim kurumlarında yapılan idari denetimler, eğitim sisteminin daha iyi işlemesi için gerçekleştirilen önemli çalışmalar olmasına rağmen, yeterli etkinliğe sahip olup-olmadığı sürekli tartışılmaktadır. Araştırmanın Önemi: Araştırma, denetimlerin etkililiğinin hangi faktörlere bağlı olduğunu ortaya koyması ve mevcut durumu betimlemesi ve tartışmalara bir açıklık getirmesi, aynı zamanda da eğitimde denetimin kalitesini arttırmaya yönelik bir çalışma olması bakımından önemli görülmektedir. Araştırmanın Amacı: Araştırmayla, ilk ve ortaokul müdürlerine göre okullarda yapılan idari denetimlerin etkililiğinin belirlenmesi ve okul müdürlerinin demografik özelliklerinin denetimin etkililiği konusundaki görüşleri arasında anlamlı bir fark olup olmadığının öğrenilmesi, sonrasında ilgililere öneriler yapılması amaçlanmıştır. Araştırmanın Yöntemi: Araştırma, betimsel tarama modeliyle yürütülmüştür. Görüşlerin belirlenmesinde ise, 2014-2015 eğitim öğretim yılında, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesindeki ilk ve ortaokullarda görev yapan basit rastgele örnekleme yöntemiyle örneklem olarak belirlenen okul müdürlerinin görüşlerinin alındığı, Gülşen ve Çınar (2014) tarafından bu araştırma için üç alt boyutlu olarak beşli likert tipinde geliştirilen, bütün halinde Cronbach Alpha değeri bu çalışma örneklemi için 0,937 olarak hesaplanan, toplam 35 soruluk“Denetimin Etkililiği”anketi kullanılmıştır. Uygulanan anketin % 96,5'u geri dönerek değerlendirmeye alınmıştır. İstatistik çözümlemelerde bütün testler SPSS paket programı yardımıyla değerlendirilerek tablolara yerleştirilerek yorumlanmıştır. Bulgular ve Tartışma: Elde edilen bulgulara göre okul müdürlerinin, denetim etkililiği anketine genel olarak, orta düzeyde katılım gösterdikleri görülmüştür. Alt boyutlar açısından bakıldığında ise, okul müdürlerinin en üst katılım gösterdikleri alt boyutun, denetim sonrası alt boyutu olduğu görülmüştür. Değişkenler açısından bakıldığında ise, okul müdürlerinin yaş, branş ve hizmet sürelerine göre denetimin etkililiği puanları arasındaki farklar istatistiksel olarak anlamlı (p0,05) görülmüştür. Sonuç ve Öneriler: Araştırma sonuçlarına göre okul yöneticileri, okullarda yapılan idari denetimlerin etkililiğine ilişkin olarak yeterli düzeyde görüşe sahip değillerdir. Bunun yanında okul yöneticilerinin demografik özelliklerine göre denetimin etkililiği konusunda görüş farklılıklarının olması, okullarda yapılan idari denetimlerin yeterince objektif kriterlere dayanmadığını göstermektedir. Bunlara ilave olarak, araştırma sonuçlarına göre okullarda yapılan idari denetimler, mevcut durumu mevcut yasalarla incelediği görülmektedir. Bu nedenle, öğretmen ve okul yöneticilerini hatta velileri de içine alan, daha kapsamlı denetim mevzuatı sayesinde denetimlerin daha çağdaş ve daha objektif bir hale getirilmesi gerekmektedir. Okullarda daha dinamik, günümüzün gereklerine ayak uyduran, aynı zamanda pragmatik olarak değerlendirilebilecek bir denetim sisteminin oluşturulması için en önemli olan , denetimde hem denetlenenlerin hem de denetleyenlerin kısaca her iki tarafına ortak katılımının sağlanacağı bir teftiş sisteminin meydana gelmesidir. Bu bağlamda, yalnızca denetim aşamalarında değil, aynı zamanda denetimde kullanılacak olan düzenlemelerin oluşturulması aşamasında da, gerek öğretmen öğrenci velileri, gerekse toplumun eğitim paydaşlarının da katkıda bulunacağı bir mevzuatın geliştirilmesi gerekir. Anahtar Kelimeler : Denetim, Müfettiş, Okul Müdürü, İdari Denetim, İlkokul, Ortaokul.
Özet (Çeviri)
Problem Statement: Administrative supervisions performed at schools not only show adaptation level of school management of current legislations and implementation of these legislations correctly, but they also indicate feasibility of these legislations. Although administrative supervisions performed from past to today have been focusing on formative supervisions, recent researches integrate performance measurement and evaluations. Administrative supervisions at educational organizations are important processes which are required for better system solutions. On the other hand, it is seen that they have not been sufficient so far. Importance of the Research: Since the research enlightens factors related with effectiveness of supervisions, giving a description to current state and in a structure that aims to increase supervision quality of education, it may have been seen important. Aim of the Research: The research was aimed at examining administrative supervisions according to primary and secondary school managers and enlightening relationship between demographic properties of school managers and their views on administrative supervisions at schools. Method of the Research: In the research, views of school managers working at different provinces of Istanbul in 2014-2015 education years were examined by using descriptive survey model. In this respect, a survey inventory including two stages which are individual information form and Supervision Effectiveness scale. Findings and Discussion: According to results of the study, there were statistically significant differences of supervision effectiveness points of school managers based on age, branch and working experience of respondents (p0,05). Results and Suggestions: According to results of the study, school managers do not have sufficient knowledge on efficiency of administrative supervisions at schools. In addition, statistically significant differences on supervision effectiveness points of school managers based on demographic properties show that supervisions are not objective. Additionally, there is only one advantage of the current supervision activities and that is giving a chance for monitoring the current statue. For this reason, more comprehensive supervision legislation including teachers and school managers may form more objective administrative supervision standards. The most important thing should be done to form a more dinamic, modernized supervision system is meeting at the common-core for both supervisors and the supervised ones , briefly creating a supersivion system that enables both sides to get involved to the process. In this respect, regulations must be created including not only for forming the stages of supervision but also forming the regulations that will be used during the supervision process, with the participation of the teachers, parents and if needed the educational shareholders of the society. Key Words : Supervision, Supervisor, School Manager, Administrative Supervision, Primary School, Secondary School.