Hemşirelikte tıbbi uygulama hataları ve hukuki sonuçları
Medical practice mistakes in nursing care and its legal conclusions
- Tez No: 407161
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAHYA DERYAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Hukuk, Nursing, Law
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zirve Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 272
Özet
Bu çalışmada bireyin sağlığını korumayı, geliştirmeyi ve hastalıktan korumayı amaçlayan bilim ve sanat alanında bir meslek disiplini olan hemşireliğin hukuk ile iç içe olduğunu, çünkü hukukun varlık nedenini kişilerin oluşturduğunu ve hukuk düzeninde en önemli hakkın kişilik hakkı olduğunu, hemşirelik uygulamalarından kaynaklanan kişilik hakkı ihlallerini ifade eden tıbbi uygulama hatalarını incelemeye çalıştık. Kişinin kişisel değerlerinin tümü üzerinde geçerli kişisel hakkı mevcuttur. Her insan, yaşamını sürdürme konusunda mutlak hak sahibidir. Dolayısıyla, başkaları onun yaşamını sona erdirme hakkına sahip olmadığı gibi, kişinin kendisi de yaşamından vazgeçemez ve öldürülmesine rıza gösteremez. Hemşirelerin yapmış oldukları hatalı tıbbi uygulamalar; vücut bütünlüğünün ihlali niteliğinde olduğundan ceza hukuku, tazminat hukuku ve idare hukuku açısından sorumlulukları ortaya çıkmaktadır. Tıbbi uygulama sırasında hemşirenin kusuru bulunup bulunmadığı bilirkişiler tarafından tespit edilmektedir ve bilirkişilik değerlendirmesi alanında uzman kişilerce yapılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, I have tired to examine the medical practice mistkes which Express the personality right violations arised from nursing care practices that are aimed at protecting and improving of the individual's health and I have also focused on the fact that nursing care which is a profession discipline in the field of science and art is integrated with law (legal system) whose reason of presence is composed of individuals and the most important rights in the legal order is the personal rights. The individual has the personal right that is applied to his:/her personal assets. Every individual has the absolute right to survive therefore the person should not escape with his/her own life and assent to be killed or murdered and also nobody is allowed to have the right to terminate his/her life. Responsibilities arise in the light of criminal law, compensation law and administration law due to the fact that the medical practices done by nurses incorrectly are as part of violation of the physical integrity. During the madical practice, whether or not a nurses is being considered unfair in fixed by the expers (friends of the court), this expert examining and report is able to be prepared by the people who are expert in the field of nursing care