Hasta hakları
Patient rights
  1. Tez No: 407164
  2. Yazar: MELİHA AKSÜT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP GÜLŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zirve Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Sağlık hizmetlerinden yararlanma ihtiyacı olan bireylerin, sırf insan olmaları nedeniyle sahip oldukları haklar olarak tanımlanan hasta hakları, temel insan haklarının sağlık hizmetleri alanındaki yansımasıdır. Sağlık hizmetinin sunumu sırasında hastanın korunması gereği, hastanın sosyal konumundan bağımsız olarak, sırf hasta olması nedeniyle ortaya çıkmaktadır ve dünyada hem uluslararası metinlerle hem de ulusal düzeyde korunmaktadır. Bu çalışmada, genel olarak hasta hakkı kavramı ve hasta haklarının tarihsel sürecinden bahsedilmiştir. Ayrıca hasta hakları, kişilik hakkının korunduğu hukuki değerler, hasta kavramının kazandığı hukuki statü ve hasta haklarının korunması konularına değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
According to the health service area, patient rights are the rights given to the individuals in need of health care support solely due to being human. Patient protection is one of the requirements of the health service, which regardless of the patient's social class, is solely due to the existence of the health problem and is preserved both according to international context and at national level. In this study, the general concept of patient rights and its historical process have been discussed. In addition, the topics of patient rights, the protected legal values of personal rights, the gained sickness related status and the protection of the patient rights have been mentioned.