Hasta hakları açısından hekim sorumluluğu
- Tez No: 162870
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
ÖZET Bu çalışma, hasta haklarının ihlali durumunda hekimin tazminat sorumluluğu konusunda hazırlanmış bir yüksek lisans tezidir. Serbest çalışan hekimin muayenehanesinde sağlık hizmeti verirken hastanın haklarını ihlal etmesi durumunda hukuki, cezai ve disiplin yönünden sorumluluğu doğmaktadır. Çalışmamız dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde tıp bilimi ve hekimliğin tarihsel gelişimi ile hekim, hasta, hasta hakları ve tıbbi müdahale kavramları açıklanmıştır. İkinci bölümde hekimin, hekimlik mesleğini muayenehanede serbest olarak, kamu hastanesinde veya özel hastanede icra etmesi durumlarına göre hasta ile arasındaki ilişkinin hukuki niteliği incelenmiştir. Üçüncü bölümde hekim ile hasta arasındaki ilişkinin hekimlik sözleşmesine dayanması durumunda; sözleşmenin kurulması, tarafların hak ve yükümlülükleri ile sözleşmenin sona ermesi, dördüncü bölümde de hekimin sorumluluğu incelenmiş ve sorumluluğu ortadan kaldıran veya azaltan sebepler irdelenmiştir. Serbest çalışan hekim ile hasta arasındaki ilişki çoğu zaman sarih veya zımni olarak kurulan bir sözleşmeye dayanır. Buna hekimlik sözleşmesi denir. Doktrinde, farklı görüşler de yer almakla birlikte, hekimlik sözleşmesinde, vekalet sözleşmesine ilişkin hükümlerin uygulanacağı kabul edilmektedir. Hekimlik sözleşmesinde hekimin teşhis ve tedavi edimi dışında, hastayı aydınlatma, rızasını alma, sırlarını saklama, mahremiyet ve özel hayatına saygı gösterme, özen borcu gibi yan yükümlülükleri de vardır. Bunların ihlali sebebiyle bir zarar meydana gelmesi halinde maddi veya manevi tazminat borcu doğar.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study is a thesis for postgraduate study, prepared on the issue of compensation responsibility of a physician in case of patient rights violation. A self-employed physician has a judicial, criminal and disciplinary responsibility if he/she violates patient's rights while delivering health service in his/her office. Essentially, the responsibility of physician who carries out his/her work as a self-employed person is examined in the study. Our study is composed of four parts. In the first part, an introduction about historical background of medical science and medical profession are made, and concepts of physician, patient, patient's rights and medical interference are explained. In the second part, judicial characteristic of the relations between physicians and patients is studied, in case the physician delivers his profession in his/her own health service or in a.public or private hospital. In the third part, building of contract, rights and obligations of the parties and expiration of the contract are explained, in case the relations between physicians and patients depend on medical contracts. In the fourth part, responsibilities of physicians and reasons for abrogation or reduction of responsibilities are examined, in case the relations between the said parties depend on either contract, tort, or work without attorneyship.