Manisa hamamları (Merkez)
Baths of Mani̇sa (Center)
  1. Tez No: 407238
  2. Yazar: AHMET ŞEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEKERİYA ŞİMŞİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Hamam kültürünün bugün halen yaşandığı Manisa, Hamam mimarisi bakımından Türk Hamamları içinde önemli bir yer teşkil etmektedir. Halkın hamam kültürünü bu cağda hala yaşatıyor olması, hamamların kalıcılığını artıracak sosyal bir olgudur. Çalışmamızda, bazıları çeşitli araştırmalara konu olan, büyük bir kısmı ise henüz bilinmezliğini koruyan Manisa Hamamları ele alınacak; söz konusu hamamlar, mimari ve yapı elemanları, süsleme, ısıtma tertibatı gibi yönleriyle tanıtılacak ve bu bağlamda elde edilecek bilgiler ışığında Manisa Hamamlarının Türk Hamam mimarisi içindeki yeri belirlenmeye çalışılacaktır. Bu çalışmada, devrin çeşitli yazılı kaynaklarının da yardımıyla gerek mevcut, gerekse ortadan kalkmış Manisa Hamamlarının tespit edilmesi ve tam ve sağlıklı bir analize tabi tutulması hedeflenmiştir. Manisa ili merkezinde yer alan Türk Dönemi hamamlarının plan, fonksiyon, tasarım gibi özelliklerinin ortaya konularak, Türk Hamam Mimarisi içindeki yerinin karşılaştırmalı olarak ayrıntılı bir bicimde incelenmesi diğer önemli bir husustur. Manisa ili merkezindeki hamamlar incelenirken dönem olarak üst sınır, Osmanlı'nın yıkılış devri alt sınır ise Beylikler devri olmuştur. Günümüze tamamı ya da bir kısmı sağlam olarak 10 hamam ulaşmıştır. Bununla birlikte, kaynaklarda geçen 3 hamamın adı tespit edilmiştir. Yapılar, adı, yeri ve tanımı, tarihlendirilmesi, geçirdiği onarımlar, bugünkü durumu, dış görünümü, plan ve süslemesi, malzeme ve duvar tekniği, karşılaştırma ve değerlendirilmesi, bibliyografyası olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Manisa, which bathroom culture this days still lives, very important role in terms of bath architecture among Turkish bathrooms. The continuity of the bathroom culture by the common people is a social phenomenon increasing the permance of the bathrooms. İn our research, Manisa Bathrooms, some of which become a subject to researches and most of are still kepping their mystery, will be studied. Such mentioned bathrooms or remains will be deseried in terms of their specialities as architectural and building elments, city or their position on the field, the relation between topography, organization of the site, decorative elements, installation of water and heating apparatus and within the light of the information gathered by this way, the status of Manisa bathrooms among Turkish bathroom architecture will be tried to find out. İn this research, by the help of the period's different written sources, it is arimed to prave both available and disappeared Manisa bathrooms and to make a complete and healthy analysis. İt is another important methot to bring up the Turkish period bathrooms located in the centre of Manisa, the top border is the collapse of Otoman Empire and Seignioryes period. İn historical meaning, the lowest border is not restricted. There are 10 bathrooms which are completely healty or party healthy that are able to stand till today. İn addition to this, the names of 3 bathrooms which are mentioned in the sources are praved. The building are examined in are basic titles whichare their names, locations and deseriptions, finndinf the titles which are their namers, locations and descriptions that they have, theire position of today their external sight, plans and decorations, materiah, and tecniques of the walls, comparison and avolution and bibliography.