Another way is possible: Looking at women's lives through the filter of divorce
Başka bir yol mümkün: Kadın yaşamına boşanma filtresinden bakmak
  1. Tez No: 407257
  2. Yazar: MÜRÜVET ESRA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ÖZTÜRKMEN, DOÇ. DR. IŞIL BAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu araştırma kadınların boşanma deneyimi üzerinedir ve aşağıdaki sorulara cevap aramayı amaçlamaktadır: Evliliğin yapısı, kadınlardan üstlenmeleri beklenen roller, kadınların aileleri içerisinde kendilerini algılayışları boşanma kararı üzerinde nasıl bir etkiye sahiptir? Türkiye'nin değişen ekonomik çehresinin erkeklik ve kadınlık rollerine etkisi boşanma kararında bir etken midir? Kadınlar, boşanma öncesinde ve sonrasında ne tür stratejiler uygulamaktadır? Türkiye'nin altı farklı ilinde yirmi yedi yarı yapılandırılmış görüşme gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların ortalama yaşı kırk beştir. Boşanmadan sonra geçen süre ortalama on yıldır. Görüşmeler yaklaşık otuz saat sürmüştür. Araştırma kadınların kendi aileleri içinde deneyimlediği babalık performansının bir karar alma mekanizması olarak kadınların evlilik hayatlarında oldukça etkili bir rol oynadığını ve evlilikte de eşin, kadınların kendisinden kaçmaya çalıştığı ikinci bir babalığı temsil ettiğini göstermiştir. Çalışma hayatı bu kaçışı kolaylaştırmıştır. Çocuklar söz konusu olduğunda evlilik en uygun zamanda bitirmek amacıyla sürdürülmüştür. Evlilikte işsizliğe bağlı ekonomik sıkıntılar ve aile içi şiddet katılımcılar arasında yaygındır ve katılımcıların birçoğu zorlayıcı sonuçlarına rağmen boşanmayı bir kurtuluş olarak yorumlamıştır.
Özet (Çeviri)
This study primarily deals with women's experience of divorce in Turkey, and it aims to explore the following questions: how do the structure of marriage, the roles that women are expected to assume, and their perception of themselves within their families affect their decision to get divorced? Can any causality be established between the changing economic countenance of Turkey and the performance of manhood and womanhood on the decision of women to get divorced? What kind of strategies do women employ before and after divorce? Twenty-seven semi-structured life-story interviews were conducted in six different cities of Turkey. The average age of the participants is fourty-five, and the average length of time after divorce is ten years. The interviews lasted for almost thirty hours. The study demonstrates that the fatherhood performance women were exposed to when they were growing up plays an influential role on the decision mechanism in women's married lives, and the husband constitutes a second fatherhood from which women prefer to escape. Working life facilitates this escape.When children are involved, marriages are sustained until women decide to end it at the most appropriate time. Financial problems are experienced as a result of unemployment, and domestic violence in marriage are prevalent among the participants. Most of the participants interpreted divorce as a relief and a way out of an oppressive state despite its challenging results.